Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwigilacja przez USA wchodzi w inny wymiar. Szpiegują radiowo?

0
Podziel się:

Z informacji, do jakich dotarł NYT wynika, że NSA wykorzystuje sekretną technologię, która umożliwia przechwytywanie informacji zamieszczonych i przechodzących przez monitorowane komputery.

Inwigilacja przez USA wchodzi w inny wymiar. Szpiegują radiowo?
(MivPiv/iStockphoto)

Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) wykorzystuje technologię radiową do monitorowania działalności i przepływu informacji w około stu tysiącach komputerów na całym świecie - informuje w środę _ New York Times _. Według gazety proceder odbywał się poza USA.

Z informacji, do jakich dotarł _ NYT _ wynika, że NSA wykorzystuje sekretną technologię opartą na falach radiowych, które umożliwiają przechwytywanie informacji zamieszczonych i przechodzących przez monitorowane komputery. Metoda pozyskiwania strategicznych danych za pomocą fal radiowych, zdaniem gazety, jest wykorzystywana od 2008 roku i pozwala NSA na omijanie standardowych zabezpieczeń antywłamaniowych. Dziennik podkreśla jednocześnie, że dzięki technologii radiowej można śledzić komputery, które nie są podłączone do internetu.

Działania agencji polegają na wykorzystywaniu m.in. specjalnych kabli USB z zatopionymi w ich wnętrzu obwodami, które służą jako nadajniki fal radiowych. Aby takie urządzenie mogło rozpocząć działanie, wpierw musiało być ręcznie podłączone do komputera. _ NYT _ sugeruje, że w niektórych przypadkach mogło do tego dochodzić podczas transportu maszyn do odbiorców, albo przy wykorzystaniu konwencjonalnych działań wywiadowczych.

Monitorowane komputery nie tylko służą jako źródło informacji, ale za pomocą specjalnego oprogramowania mogą być wykorzystywane do prowadzenia ataków cybernetycznych.

NSA nazywa tę strategię _ aktywną obroną _ i wykorzystuje ją do monitorowania działalności chińskich i rosyjskich wojsk, meksykańskich karteli narkotykowych czy instytucji handlowych działających w ramach Unii Europejskiej. Z informacji _ NYT _ wynika, że agencja śledziła też działania Arabii Saudyjskiej, Indii i Pakistanu.

NSA zaprzecza, jakoby wykorzystywała tę technologię do monitorowania działalności mieszkańców USA.

_ - Działania NSA są skoncentrowane tylko i wyłącznie na przeciwdziałaniu uzasadnionym zagranicznym celom wywiadowczym, w odpowiedzi na zapotrzebowanie wywiadowcze _ - powiedziała w rozmowie z _ NYT _ rzeczniczka NSA Vanee Vines. Podkreśliła, że technologia nie jest wykorzystywana do pozyskiwania zagranicznych technologii i wykorzystywania ich w kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja wyrzuca amerykańskiego dziennikarza Tłumaczy enigmatycznie, że chodzi o "ochronę interesów państwa".
Wywiad USA: to Bush zgodził się na podsłuchy To część akcji zorganizowanej przez Biały Dom kampanii usprawiedliwiającej działalność NSA.
Barack Obama ograniczy działania NSA? Wśród zarekomendowanych zmian jest propozycja pozbawienia NSA zdolności do przechowywania danych telefonicznych Amerykanów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)