Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja wyrzuca amerykańskiego dziennikarza

0
Podziel się:

Tłumaczy enigmatycznie, że chodzi o "ochronę interesów państwa".

Rosja wyrzuca amerykańskiego dziennikarza
(alex-and-r/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Tłumaczy enigmatycznie, że chodzi o ochronę interesów państwa. To pierwszy taki przypadek od upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku.

W Wigilię rosyjski resort spraw zagranicznych odmówił przedłużenia wizy i nakazał opuszczenie kraju 66-letniemu Davidowi Satterowi, który ostatnio pracował jako doradca medialny w moskiewskiej redakcji Radia Wolna Europa.

Wcześniej był między innymi korespondentem _ Chicago Tribune _, _ Wall Street Journal _ i _ Financial Times'a _, napisał trzy książki o Związku Radzieckim i Rosji, jest w trakcie pisania kolejnej.

Jak powiedział David Satter brytyjskiemu dziennikowi _ The Guardian _, decyzja Moskwy jest dla niego kompletnie niezrozumiała:

_ - Rosjanie koncentrują się obecnie na poprawie swojego wizerunku. Wypuścili na wolność znanych więźniów politycznych, w tym Michaiła Chodorkowskiego i członkinie grupy _ Pussy Riot _, wypuścili załogę statku Greenpeace _ Arctic Sunrise _. Nie widzę żadnego sensu w tym, że teraz rujnują ten obraz działaniami, które uderzają w wolność słowa i otwartość na świat zewnętrzny. _

Zdaniem _ Guardiana _, nieprzedłużenie Satterowi rosyjskiej wizy spowoduje napięcie na linii Waszyngton - Moskwa, na kilka tygodni przed rozpoczęciem zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi.

Amerykański ambasador w Moskwie, Michael McFaul, rozmawiał o sprawie Sattera z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Siergiejem Rybakowem. Ambasada wystosowała oficjalny protest, zapytała też o powód wydalenia dziennikarza, jednak nie otrzymała odpowiedzi.
Wydalanie zachodnich korespondentów było normą w czasach _ zimnej wojny _. W latach 60., 70. i 80.
Kreml nakazał opuszczenie terytorium Związku Radzieckiego wielu amerykańskim dziennikarzom. W 1982 roku spotkało to między innymi dziennikarza polskiego pochodzenia Andrew Nagorskiego z _ Newsweeka _. Z kolei w 1986 roku amerykański dziennikarz o rosyjskich korzeniach, Nicholas Daniloff, spędził krótki czas w moskiewskim areszcie - po tym, jak FBI aresztowała w Nowym Jorku radzieckiego szpiega.

Czytaj więcej w Money.pl
Kosekwencje afery szpiegowskiej dla USA Doniesienia o tym, że sieć SWIFT jest na celowniku amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), pojawiły się w prasie na początku września.
Miażdżący raport dla amerykanskich służb Zapewnienia władz USA, że dzięki programom inwigilacji NSA udało się zapobiec aktom terroryzmu, są znacznie przesadzone - wynika z raportu ekspertów New America Foundation.
300 tysięcy ludzi nie może korzystać z wody Już piąty dzień mieszkańcy stanu Wirginia Zachodnia mają zakaz picia wody z kranu, a nawet używania jej do gotowania, mycia i prania z powodu wycieku chemicznego do pobliskiej rzeki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)