Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwigilacja w USA. "WSJ": samoloty namierzają telefony komórkowe

0
Podziel się:

Operacja, wymierzona teoretycznie w przestępców lub podejrzanych, obejmuje tysiące niewinnych ludzi.

Program inwigilacji prowadzi mmerykańskie </br>ministerstwo sprawiedliwości  - pisze <i>WSJ</i></br>
Program inwigilacji prowadzi mmerykańskie </br>ministerstwo sprawiedliwości - pisze <i>WSJ</i></br> (Coolcaesar/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości zbiera dane z tysięcy telefonów komórkowych Amerykanów, używając urządzeń przypominających stacje przekaźnikowe, które są instalowane na niewielkich samolotach - informuje _ Wall Street Journal _.

Amerykański dziennik, który powołuje się na osoby zbliżone do tego programu, podkreśla, że operacja, wymierzona teoretycznie w przestępców lub podejrzanych, obejmuje tysiące niewinnych ludzi.

Program, realizowany przez agencję federalną U.S. Marshals Service, wykorzystuje samoloty Cessna, które startując z pięciu największych lotnisk pokrywają swoim zasięgiem większość ludności USA - twierdzi _ WSJ _.

Według tego źródła na samolotach instalowane są urządzenia, produkowane przez koncern Boeing Co., które imitują stacje przekaźnikowe wykorzystywane przez sieci komórkowe. Z urządzeniami tymi, nazywanymi _ dirtboxes _, łączą się telefony komórkowe. W ten sposób podczas jednego lotu władze są w stanie pozyskać dane identyfikacyjne i lokalizacyjne z dziesiątków tysięcy telefonów, a takie loty odbywają się regularnie - informuje _ WSJ _.

Program swoją skalą przypomina program masowej inwigilacji prowadzony przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), w którym gromadzono dane z telefonów komórkowych milionów Amerykanów, ponieważ przeczesuje wielkie ilości danych, aby znaleźć jedną osobę lub garstkę podejrzanych - zwraca uwagę dziennik.

Jak poinformowano, urządzenia instalowane na samolotach mogą na krótko przerywać połączenia na niektórych telefonach. Władze zmodyfikowały jednak oprogramowanie, aby zapewnić, że np. połączenia alarmowe nie zostaną w żaden sposób zakłócone - zwracają uwagę informatorzy amerykańskiego dziennika.

Przedstawiciele amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości nie potwierdzają istnienia programu ani mu nie zaprzeczają, wskazując, że debata na ten temat umożliwiłaby podejrzanym, a także obcym mocarstwom zdobycie informacji o potencjale amerykańskich służb wywiadowczych. Agencje podlegające resortowi działają w zgodzie z prawem federalnym - twierdzą źródła cytowane przez _ WSJ _.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjski szpieg uczestniczył w komisji Sejmu? Wyjaśnień na ten temat domaga się SLD.
Podejrzany o szpiegostwo uniknie aresztu? Nie ujawniono szczegółów zażalenia, które wnosi o uchylenie aresztu.
"Rosję interesował dostęp Polski do informacji jako członka NATO” _ Działalność zatrzymanego oficera była niezwykle niebezpieczna. _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)