Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hosni Mubarak został uniewinniony!

0
Podziel się:

Sąd w Kairze oddalił zarzut morderstwa postawiony byłemu prezydentowi Egiptu w związku ze śmiercią setek demonstrantów podczas rewolucji egipskiej w 2011 r.

Hosni Mubarak został uniewinniony!
(PAP/EPA)
bEJbRhcR

Sąd w Kairze oddalił zarzut morderstwa wobec Hosniego Mubaraka. Były przywódca Egiptu stanął przed sądem w powtórzonym procesie dotyczącym śmierci setek demonstrantów podczas rewolucji egipskiej w 2011 roku. Mubarak został również uniewinniony w sprawach o korupcję.

Aktualizacja 11:54

Egipski sąd z zarzutów współudziału w zabójstwie kilkuset demonstrantów podczas tłumienia antyprezydenckiej rewolty oczyścił także ministra spraw wewnętrznych w rządzie Mubaraka Habibiego al-Adliego oraz sześciu wysokich rangą doradców do spraw bezpieczeństwa - podają światowe agencje. Wcześniej AFP pisała, że uniewinniono czterech głównych doradców Mubaraka oraz byłego szefa MSW.

bEJbRhcT

Ponadto sąd oczyścił również Mubaraka i byłego ministra ds. ropy naftowej z zarzutów związanych z eksportem gazu do Izraela - podaje agencja Reutera.

W odrębnej sprawie korupcyjnej sędzia Mahmud Kamel al-Raszidi uniewinnił także Mubaraka i jego dwóch synów Alaę i Gamala, ponieważ - jak tłumaczył - zbyt wiele czasu upłynęło od rzekomego przestępstwa.

Jak informuje agencja Mena, do siedziby sądu 86-letni Mubarak został przetransportowany śmigłowcem ze szpitala wojskowego w Kairze, gdzie jest na co dzień osadzony.

Jednak po usłyszeniu wyroków były prezydent nie zostanie zwolniony - podaje Reuters. W maju br. został uznany bowiem za winnego w sprawie przywłaszczenia sobie publicznych funduszy i odsiaduje wyrok trzech lat więzienia. Mubarak z powodów zdrowotnych przebywa w areszcie domowym w szpitalu wojskowym na przedmieściach Kairu.

bEJbRhcZ

Oskarżenie może odwołać się od wyroku. Reuters donosi, że po odczytaniu przez sędziego al-Raszidiego werdyktów w wypełnionej po brzegi sali sądowej wybuchły okrzyki. Mubarak miał na sobie słoneczne okulary i sweter; był ponury, kiedy został wwieziony do sali na noszach.

W 2012 roku Mubarak za stłumienie protestów, które doprowadziły do jego obalenia, został skazany na dożywotnie więzienie, ale wyrok uchylono ze względów proceduralnych, kierując sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Dożywocie dostał wówczas również były szef MSW. Natomiast sześciu dawnych funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa zostało uniewinnionych, co wywołało gwałtowne protesty opinii publicznej. Prokuratorzy oskarżali Mubaraka o wydanie rozkazu Adliemu do użycia ostrej amunicji przeciwko protestującym, by stłumić demonstracje.

W wyniku krwawej rozprawy z demonstrantami na początku 2011 roku zginęło w Egipcie około 850 osób. W lutym 2011 roku na fali tych wystąpień, które trwały 18 dni, Mubarak został zmuszony do ustąpienia po niemal 30 latach sprawowania władzy

bEJbRhda
Czytaj więcej w Money.pl
Egipski opozycjonista zatrzymany Alaa Abdel Fattah to jeden z symboli arabskiej wiosny i symbol sprzeciwu wobec autorytarnych rządów Hosniego Mubaraka.
Wyrok ws. tyrana przełożony. Niewinny? Sędzia oświadczył, że oskarżyciele nie skończyli jeszcze analizować wszystkich dowodów w sprawie, której akta liczą 160 tysięcy stron.
85-latek uniknie kary? Proces przerwany 85-letniemu dyktatorowi bardzo podniosło się ciśnienie krwi i wzrosło tętno.
bEJbRhdu
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)