Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Historyczny dzień dla Palestyny. Oto powód

0
Podziel się:

Autonomia Palestyńska została stroną czterech konwencji genewskich i pierwszego protokołu dodatkowego.

Historyczny dzień dla Palestyny. Oto powód
(wikimedia.org)

Autonomia Palestyńska została stroną czterech konwencji genewskich i pierwszego protokołu dodatkowego - oświadczyło MSZ Szwajcarii, która jest depozytariuszem konwencji.

Rzecznik resortu Pierre-Alain Eltschinger powiedział agencji AFP, że Szwajcaria _ poinformowała o tym wszystkie strony wspomnianych konwencji _.

Palestyński prezydent Mahmud Abbas powiedział, że to _ historyczny dzień dla narodu palestyńskiego _. Palestyńczykom zależało w szczególności na IV konwencji o ochronie cywilów, precyzującej powinności _ mocarstwa okupacyjnego _, w której zawarto m.in. zakaz masowego i indywidualnego przesiedlania z terenów okupowanych czy niszczenia nieruchomości oraz innych dóbr.

Izrael sprzeciwiał się możliwości przystąpienia Palestyńczyków do konwencji, argumentując, że państwo palestyńskie nie jest powszechnie uznawane i mogłoby to skomplikować rozmowy pokojowe.

Wniosek został złożony 2 kwietnia przez Abbasa. Palestyńczycy otrzymali możliwość przystępowania do różnych konwencji i organizacji międzynarodowych, gdy w listopadzie 2012 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ podniosło status Palestyny do poziomu nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ.

W czwartek ONZ oceniła jako _ zgodne z międzynarodowymi procedurami _ wnioski Palestyńczyków o przystąpienie do 13 traktatów i konwencji międzynarodowych, których depozytariuszem są Narody Zjednoczone. Wśród tych traktatów znalazły się konwencje wiedeńskie dotyczące stosunków dyplomatycznych i konsularnych, konwencja o prawach dziecka, konwencja w sprawie zakazu tortur i przeciwko korupcji.

Między Izraelem a Palestyńczykami nasiliły się gesty wrogości, gdy Izrael odmówił zwolnienia w przewidzianym terminie, czyli 29 marca, czwartej i ostatniej grupy palestyńskich więźniów, domagając się kontynuowania rozmów pokojowych po pierwotnie wyznaczonym terminie ich zakończenia - 29 kwietnia.

W odpowiedzi Abbas podpisał 1 kwietnia wnioski o przystąpieniu Autonomii Palestyńskiej do 15 konwencji i traktatów międzynarodowych. Gdy w lipcu 2013 roku wznowione zostały negocjacje między Izraelem a Palestyńczykami władze palestyńskie zapowiedziały, że na dziewięć miesięcy zawieszą starania o przyłączenie do oenzetowskich agend i międzynarodowych układów.

Zgodnie z lipcowym porozumieniem zawartym pod patronatem USA Izrael zobowiązał się do uwolnienia w czterech grupach 104 Palestyńczyków uwięzionych przed 1993 rokiem.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/m77890.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/przerwane;negocjacje;izrael-palestyna;nie;za;wszelka;cene,247,0,1510903.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Izrael chce pokoju, ale "nie za wszelką cenę" Amerykańska dyplomacja zakładała, że porozumienie ramowe, mające służyć jako podstawa do trwałego układu pokojowego, uda się osiągnąć w kwietniu tego roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/m251701.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/stosunki;izrael-palestyna;palestyna;nie;uzna;izreala;za;kraj;zydowski,120,0,1491064.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Na to Palestyna nigdy się nie zgodzi Już na początku starań o zakończenie wieloletniego konfliktu Palestyny z Izraelem pojawił się poważny problem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/m256529.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/stosunki;izrael;-;palestyna;kontrowersyjna;decyzja;w;sprawie;zydowskich;osiedli,89,0,1453913.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Żydowskie domy na terenach palestyńskich Izrael wstrzymywał się z decyzją, aż z Bliskiego Wschodu nie wyjedzie amerykański sekretarz stanu John Kerry.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)