Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Regulamin wspólnoty może zabronić palenia na balkonie. Trudno go jednak egzekwować

213
Podziel się:

Nie każdy może cieszyć się ciepłymi relacjami dobrosąsiedzkimi. Nieporozumienia co do hałasu, nieprzyjemnych zapachów z sąsiedniego mieszkania czy palenia na balkonie lub klatce schodowej to codzienność w niejednym budynku wielorodzinnym. Podpowiadamy, co robić, gdy sytuacja staje się bardzo napięta.

Regulamin wspólnoty i spółdzielni może zakazywać palenia na balkonie, ale wyegzekwowanie zakazu jest w praktyce bardzo trudne
Regulamin wspólnoty i spółdzielni może zakazywać palenia na balkonie, ale wyegzekwowanie zakazu jest w praktyce bardzo trudne (Natalia Dobryszycka)

- Mam problem z sąsiadem, który wynajmuje duże mieszkanie studentom, a w trakcie wakacji turystom. Studenci imprezują, turyści wracają nocą i trzaskają drzwiami. Nie sypiam przez nich po nocach, do pracy chodzę nieprzytomna. Właściciel nie odbiera telefonów od mieszkańców. Co robić z takim człowiekiem? – pyta czytelniczka.

Jeśli sąsiad nie przyjmie mandatu, policja pomoże napisać wniosek do sądu

Zapytaliśmy policję, jak reagować, gdy sąsiedzi utrudniają nam normalne funkcjonowanie i czy zachowanie ciszy obowiązuje tylko nocą?

- Pokutuje przekonanie, że mamy obowiązek zachować cisze tylko w czasie ciszy nocnej, czyli między godzinami 22 a 6 rano. Tymczasem art. 51 par. 1 Kodeksu wykroczeń mówi o tym, że karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny podlega ten, kto "krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym". Jak widać, wcale nie musi się to odbywać w godzinach ciszy nocnej - wyjaśnia podkomisarz Maciej Święcichowski z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu.

Cisza nocna to kategoria przyjęta w regulaminach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a nie wynikająca z ustaw. Podkomisarz Święcichowski tłumaczy, jak wygląda interwencja po wezwaniu do hałasującego sąsiada - i to bez względu na to, czy jest to impreza w środku nocy, czy remont we wczesnych godzinach porannych w niedzielę.

- W pierwszej kolejności policjanci najczęściej rozmawiają ze zgłaszającym zakłócenie spokoju, by uściślić problem, a następnie udają się do hałasującego sąsiada. Jeśli stwierdzą naruszenie, mogą nałożyć mandat w wysokości od 100 do 500 zł. Sąsiad może przyjąć go i to kończy sprawę. Jeśli odmówi przyjęcia mandatu, policja poinformuje go, że sprawa może znaleźć finał w sądzie - tłumaczy podkomisarz.

Aby tak się jednak stało, wniosek musi złożyć osoba pokrzywdzona. Zgłaszający interwencję musi zdecydować, czy chce skierowania sprawy do sądu. Często na tym etapie wszystko się kończy, bo sąsiedzi chcą przecież świętego spokoju, a nie ciągania się po sądach. Jeśli jednak wyrazi zgodę, policjanci sporządzą wniosek.

Policjanci nie wejdą siłą na imprezę

Zapytaliśmy, czy zgłaszający interwencję ma gwarancję anonimowości, tak by nie obawiać się zemsty.

- Przy postępowaniu mandatowym osoba, do której zapukają funkcjonariusze, nie wie, który z sąsiadów wezwał policję. Jeśli natomiast sprawa trafia do sądu, to pokrzywdzony jest ujawniony we wniosku – wyjaśnia podkomisarz Święcichowski.

Zapytaliśmy, czy policja zainterweniuje, jeśli sąsiedzi robią głośny remont (kucie ścian, wiercenie) w niedzielę w godzinach porannych. Podkomisarz przyznał, że to trudny dylemat, bo jest to kwestia oceny - zabronić remontowania nie można, ale jednocześnie mieszkający w bloku musi się liczyć z prawem innych ludzi do wypoczynku. Radzi, by - jeśli sytuacja się powtarza - pokrzywdzeni każdorazowo wzywali policję albo skontaktowali się z dzielnicowym, który może odwiedzić uciążliwego sąsiada i wyjaśnić mu, dlaczego takie zachowanie niebezpiecznie zbliża się do wykroczenia.

Zgłaszający głośne ekscesy sąsiadów narzekają, że to nic nie daje, bo policja przyjeżdża z dużym opóźnieniem. Wynika to z faktu, że choć policjanci starają się jeździć do interwencji w kolejności zgłoszeń, to wezwania są dzielone na wymagające natychmiastowego działania i takie, które mogą poczekać. Kryterium podziału jest istnienie zagrożenia życia.

Czy policja może wejść siłą, jeśli hałasujący sąsiad nie otwiera drzwi? - Policja może siłą wejść do lokalu tylko, gdy istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa lub zagrożenia życia. Nie otwieranie drzwi nie jest jednak sposobem na uniknięcie odpowiedzialności, bo jeśli sytuacja się powtarza, czyli pomimo kolejnych wezwań, człowiek nadal nie otwiera, funkcjonariusze mogą sporządzić wniosek o ukaranie - mówi Święcichowski.

Czy policjanci często są wzywani do hałasujących sąsiadów? Przykładowo, w Poznaniu w dniach 11-17 września było sto interwencji, które związane były z naruszeniem wspomnianego art. 51 Kodeksu wykroczeń.

Palenie na balkonie to nie wykroczenie

Gdyby zapytać mieszkających w blokach o najbardziej denerwujące ich zachowania sąsiadów, wysokie miejsce w zestawieniu zajmowałoby palenie na balkonie. Niestety, postępowanie wobec sąsiada, który pomimo próśb nie zmieni swojego zachowania, może przypominać walkę z wiatrakami.

Art. 5 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu wymienia miejsca, w których zakazane jest palenie papierosów. Są wśród nich m.in. przystanki autobusowe, publiczne miejsca przeznaczone do zabaw dla dzieci czy inne pomieszczenia dostępne do użytku publicznego. Balkon zaś jest miejscem prywatnym i w związku z tym nie można zabronić palenia na nim w oparciu o ten akt.

Skoro ustawa antynikotynowa nie wychodzi lokatorom naprzeciw, za próbę rozwiązania problemu wzięły się spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Coraz częściej zamieszczają w regulaminach zakaz palenia na balkonach i loggiach - ale niestety taki zapis nie gwarantuje, że niepalący sąsiedzi będą wolni od dymu papierosowego. Uchwały nie są prawem powszechnie obowiązującym, więc nie można administracyjnie karać naruszycieli.

Karą za nieprzestrzeganie regulaminu może być wykluczenie ze spółdzielni czy wspólnoty - pod warunkiem, że uciążliwy sąsiad jest jej członkiem, co nie jest zasadą. W praktyce to uciążliwy proces (zaczynając od tego, że decyzja o wykluczeniu członka jest czynnością przekraczająca zwykły zarząd, a więc podejmowana jest w formie uchwały). Rodzi się też pytanie, czy wykluczenie, które może skutkować pozbawieniem właściciela prawa do lokalu i jego sprzedażą w drodze licytacji, jest karą adekwatną za palenia na balkonie?

Zobacz także: To już 6 lat, od kiedy Polacy nie mogą palić w miejscach publicznych

Strażnicy miejscy nie mogą wystawić mandatu za palenie na balkonie, bo nie jest to wykroczenie. Mogą ukarać jedynie za śmiecenie, gdyby niedopałki lądowały na trawniku czy balkonie na niższej kondygnacji.

Jeśli niepalący chcą szukać wsparcia w sądzie, mogą powołać się na art. 144 Kodeksu cywilnego, który mówi, że "właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych". Prawnicy nazywają to immisjami.

Zgodnie z ogólnymi zasadami prawa cywilnego, to osoba wnosząca pozew musi przedstawić dowody na poparcie swoich słów: nie zaszkodzi załączyć zdjęcia i powołać się na świadków, warto powołać co najmniej jednego z nich do złożenia zeznań w sądzie.

Niestety, jest to jedyny sposób, by prawnie zmusić sąsiada do zaniechania palenia na balkonie.

wiadomości
prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(213)
WYRÓŻNIONE
Nita
7 lat temu
Czy mogę wzywać Policję z powodu przygłuchawej sąsiadki, która 16 godzin na dobę słucha "Radyja M." tak głośno, że tynk się sypie ze ścian?
Piotr
7 lat temu
Młodzi jacyś kupili mieszkanie za scianą i głośno puszczają muzę od popołudnia kiedy wracam z pracy nie moge odpocząć bo cały czas buczy za scianą. Ostatnio o 2 wnocy obudziła mnie głośna muzyka za scianą. Wytrzymałem 10 min i zapukałem w ścianę. Sąsiad zrobił jeszcze głosniej mi na złość i o czym tu mówić brak kultury i brak wychowania. Tacy nie umieją żyć w społeczeństwie , w bloku ,więc po jaką chol... kupił tu mieszkanie ? Zacznę dzwonić na policję to może gówniarz się czegos nauczy
kazik
7 lat temu
Mieszkam na parterze z tarasem. Sąsiadka na całym balkonie posadziła kwiatki, doniczki na zewnątrz i z dziurami. Leje mi na głowę tony wody. Oblała już moich znajomych, z którymi siedziałem sobie spokojnie na tarasie, oblała suszące się pranie, oblała poduszki na leżaku i na krzesłach. Koszmar. Kiedy zwróciłem uwagę to powiedziała, że to jakby deszcz padał. Po prostu szkoda słów na takie zero.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (213)
Ania
rok temu
Czyli moje życie jest mniej ważne niż zachcianka palacza? Jestem córką osoby chorej na raka trzustki, palacza, który palił 50 lat i niestety ma co ma. Jako córka jestem genetycznie obciążona skłonnością do raka trzustki, a czynnikiem wywołującym, udowodnionym już naukowo, jest dym papierosowy. Jeśli ktoś ma predyspozycję genetyczną, to może zachorować. Przypominam, że rak trzustki jest jednym z najgorszych raków, bo średnia przeżycia od diagnozy do śmierci to mniej niż rok.
Zdeterminowan...
2 lata temu
Ja już nie daję rady! Nałóg się da leczyć , oddychać smrodem nie, więc trzeba wystąpić do sądu o solidne odszkodowanie i odechce się im trucia. Art.144 i 222par2 kc. Zbieram dowody w formie pism, fotek itd. Nagłaśniam to i radzę innym pozwy, nawet zbiorowe. Nie pójdę na ugodę dopóki nie zwróci kosztów za adwokata i sąd. A ja wiem, czy za jakiś czas jego dym nie wywoła u mnie raka gardła czy alergii u bliskich? To nie obóz z krematorium.
aaa
4 lata temu
wstrętni uzależnieni narkomani niech się zaczadzą we własnych kiblach
Godula
5 lata temu
Nasza Wspólna Mieszkaniowa regulamin zabraniający palić na klatce, na balkonie, w piwnicy i przy wejsciu przekazala na posterunek policji, który znajduje się na naszym osiedlu i na straż miejska. Możemy wezwać policję lub straż miejską,bo oni już wiedzą, ze jest zakaz, nie trzeba nic tłumaczyć. Zróbcie tak samo. Domagając się od wspólnoty współpracy z policją i strażą
Bubba
5 lata temu
Błąd, balkon nie jest miejscem prywatnym. W związku z tym na balkonie obowiązują zasady życia publicznego gdzie palenie jest zabronione " publiczne miejsca przeznaczone do zabaw dla dzieci czy inne pomieszczenia dostępne do użytku publicznego". Kolejny błąd popełnia autor artykułu w sprawie godzin remontów mieszkań. Otóż poza oczywistą ciszą nocną od 6 do 22 obowiązują tu przepisy prawa budowlanego. Uciążliwy dla otoczenia remont może odbywać się w godzinach 7 -18 w dni powszednie, w soboty 7 -14, a w niedziela i święta są zabronione! Wie o tym większość budowlańców, ale nie wszyscy
...
Następna strona