Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Warto walczyć o zadośćuczynienie za hałas za ścianą. Sądy przyznają coraz wyższe rekompensaty

56
Podziel się:

Polskie sądy coraz chętniej uznają, że konieczność znoszenia głośnych imprez za ścianą to naruszenie dóbr osobistych. I są przy tym coraz bardziej hojne dla osób, które decydują się na walkę o święty spokój swojej rodziny. - To dobrze, że coraz chętniej skarżymy się na to, co nam przeszkadza, bo dzięki temu podnoszą się standardy. Roszczeniowość sama w sobie nie jest zła, pod warunkiem, że trzymamy się racjonalnych granic - mówi mecenas Jacek Miłaszewski.

Mieszkając w bloku, musimy się liczyć z hałasem powodowanym przez sasiadów - ale jeśli uprzykrza on życie, należy zwrócić sąsiadowi uwagę
Mieszkając w bloku, musimy się liczyć z hałasem powodowanym przez sasiadów - ale jeśli uprzykrza on życie, należy zwrócić sąsiadowi uwagę (Shutterstock/Simonas Vaikasas)

Stare powiedzenie "wolnoć Tomku w swoim domku" już dawno straciło na aktualności. Nadmierny hałas powodowany przez sąsiada może naruszać dobra osobiste, takie jak prawo do niezakłóconego korzystania z nieruchomości i prawo do odpoczynku. Daje to podstawy do wystąpienia do sądu o zobowiązanie sąsiada do zaniechania naruszeń, ale też przyznanie zadośćuczynienia. Takie wyroki to już żaden precedens.

Właściciel odpowiada za osoby, które wpuszcza do mieszkania

Pod koniec września Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym zobowiązał właścicielkę mieszkania do zapłaty 30 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za hałas, na który jej sąsiadka uskarżała się od wielu miesięcy.

Źródłem problemów byli ludzie, którym wynajęła ona mieszkanie - najpierw studenci, a później osoby, które zamieszkiwały je przez kilka dni. Skoro mieszkanie przynosiło spodziewany dochód, właścicielka (która sama na stałe przebywa w innym mieście) nic sobie nie robiła ze skarg sąsiadów, którzy narzekali na nieustające hałasy, skutecznie uprzykrzające im życie.

Mieszkanka sąsiedniego lokalu, zanim weszła na drogę sądową, wzywała policję, ale interweniujący niewiele zdziałali. Kolejnym jej krokiem była próba zainteresowania problemem spółdzielni mieszkaniowej. Ta była skłonna wystąpić do sądu o zlicytowanie mieszkania, jako powód podając uporczywe zakłócanie porządku domowego. Pozew nie został złożony, bo spółdzielnia nie chciała ponosić kosztów opłaty wpisowej, która wynosi 5 proc. wartości sporu.

Ostatecznie powódka złożyła pozew we własnym imieniu. Zarzuciła właścicielce sąsiedniego mieszkania naruszenie jej dóbr osobistych: prawa do spokoju, odpoczynku, poczucia bezpieczeństwa. Zażądała 50 tys. zł tytułem zadośćuczynienia. Sąd nie miał wątpliwości, że do naruszenia rzeczywiście doszło, ale przyznał zadośćuczynienie w kwocie zaledwie 6 tys. zł. Takie rozstrzygnięcie zdecydowanie nie zadowoliło powódki. Sąd odwoławczy zwiększył zadośćuczynienie do 30 tys. zł.

Dowód na to, że sądy stoją po stronie pokrzywdzonych

- Ten wyrok nie jest przełomowy, gdy chodzi o treść, ale gdy chodzi o przyznaną wysokość zadośćuczynienia – zdecydowanie. Dotychczas sądy przyznawały maksymalnie kilkanaście tysięcy złotych – powiedział mecenas Jacek Miłaszewski, autor bloga "Przepraszam Nie Wystarczy", specjalizującego się w sprawach odszkodowawczych, którego poprosiliśmy o komentarz.

Obserwujemy zwiększoną roszczeniowość Polaków, ale ja pozytywnie tę roszczeniowość oceniam, bo ona skutkuje tym, że nasze prawa są lepiej chronione. Weźmy za przykład zadośćuczynienie za zmarnowany urlop. Jeszcze kilkanaście lat temu hotele i organizatorzy wycieczek nie mieli skrupułów, by oferować nam usługi gorsze od określonych w umowie. Niezadowoleni klienci coraz odważniej domagali się pieniędzy za to, że ich odpoczynek wyglądał inaczej niż się spodziewali – i to doprowadziło do wykształcenia się nowej praktyki – dodaje.

Zobacz też: Uciążliwy remont za ścianą. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Na drodze może być głośno, ale to nie może naruszać prawa do odpoczynku

Zadośćuczynienie w takiej samej wysokości przyznał Sąd Apelacyjny na rzecz właścicielki domu położonego przy drodze krajowej, na której ruch pojazdów powodował hałas i przenoszenie drgań na budynek powódki. Zażądała ustawienia przed jej działką ekranów przeciwdrganiowych, wymiany okien i instalacji ściany akustycznej oraz wypłacenia jej 100 tys. złotych. Jako dowód przedstawiła ekspertyzy mówiące o konieczności przeprowadzenia tych prac oraz zaświadczenie o wpływie hałasu na pogorszenie jej zdrowia.

Sąd pierwszej instancji zupełnie nie przychylił się do żądań, ale w apelacji powódka miała dużo więcej szczęścia. Sąd ustalił, że faktycznie doszło do naruszenia dóbr osobistych poprzez naruszenie prawa do wypoczynku i możliwości niezakłóconego korzystania z własnego domu.

Emocje sportowe nie wszystkim muszą się udzielać

Z kolei Sąd Apelacyjny w Łodzi zasądził po 50 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz właścicieli nieruchomości sąsiadującej z kompleksem boisk.

Wcześnie inny sąd zobowiązał właściciela obiektu sportowego, czyli miasto, do podjęcia działań zmniejszających niedogodności powodowane przez sąsiedztwo boiska. Miasto nie zastosowało się do nakazów, więc sąsiedzi zażądali zadośćuczynienia, powołując się na to, że konieczność znoszenia silnego oświetlenia halogenowego i krzyków (w tym wulgaryzmów) naruszyło ich prawo do niezakłóconego spokoju.

Gdy sąsiad koncertuje za ścianą

Wniesienie sprawy do sądu to ostateczność. Zapytaliśmy mecenasa Miłaszewskiego, co zrobić, gdy sąsiad uprzykrza nam życie hałasem.

- Przede wszystkim radzę spróbować porozumieć się z sąsiadem. Nierzadko to wystarczy. Jeśli zachowanie sąsiada przeszkadza także innym mieszkańcom, poprośmy ich o wsparcie w rozmowie.

Jeżeli to nie wystarczy, postarajmy się o zgromadzenie dowodów potwierdzających liczbę naruszeń oraz ich natężenie. Warto zadbać o świadków czy nagrania, które wykażą, że do głośnych imprez u sąsiada dochodzi np. codziennie. Jeżeli naruszenia są dla nas dotkliwe, a sąsiad nie reaguje, nie bójmy się także zadzwonić na policję. Protokół policji, a także inne dokumenty urzędowe są dobrym dowodem obrazującym naruszenia – wyjaśnia.

wiadomości
gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(56)
Lokator
2 tyg. temu
Mam ten sam problem z głośną lokatorką na górze, na kultutalne prośby nie reaguje, jak się do niej puka do drzwi to nie wychodzi na korytarz żeby porozmawiać, jedynie co można zrobić z taką toksyczną osobą to złożyć pozew do Sądu, inną sprawą jest to że mieszkania są kiepsko izolowane - cieńkie ściany, oczywiście TBS, Spółdzilenie uważają że nie do nich należy wyciszanie ścian a do lokatora, dla mnie to jest Perfidia i przeżucanie odpowiedzialności budowlanej za wady budynku na lokatora, jak można oddawać ludziom mieszkania do wynajmu z wadami jak cieńkie śiany ....szok .
Noka
miesiąc temu
Od lat moi sąsiedzi z góry to jeden wielki cyrk. Zwróciłem uwagę, były inyerwencje policji, dzielnicowy, spółdzielnia itd. Za to teraz od rana do nocy mam huk, hałas, walenie wszystkim chyba po wszystkim, krzyki, wrzaski, dzieci zachowują się jak pawiany wypuszczone po rocznym pobycie w klatce na drzewa, a ich rodzice to totalna patologia, obydwoje złośliwi, zajadli, niereformowalne zdziczenie. Tresura w cyrku i specjaliści póki czas.
schlesierin
4 miesiące temu
Zastanawiam się...Jak to jest w tym dziwnym Państwie, że w domu wielorodzinnym zwanym blokiem, przy obowiązującym rzekomo prawie i regulaminach, można robić imprezy do rana, dziko wrzeszcząc i odkręcać muzykę na pełny regulator? albo wykonywać działalność gospodarczą polegającą na produkcji, testowaniu i wysyłce deskorolek? Jak to jest, że ciężko pracujący cały tydzień obywatel, mający już szereg przewlekłych chorób, albo ciężko chora niepełnosprawna rencistka nie może nawet odpocząć w swoim własnym opłacanym, za ciężko zapracowane pieniądze, mieszkaniu? Jak to jest że służby, np. Policja są bezsilne, bo mylą paragrafy, choć sprawa trwa latami? a dlaczego Sąd nie czytając nawet dokumentów i nie wzywając jednego świadka umarza sprawę? To pytania chyba retoryczne. Jedno co wiem, że wystarczy trochę kultury i szacunku do drugiego człowieka a mogłoby być inaczej
Nick
rok temu
U mnue od 5 lat z roczną przerwą sąsiedzi nade mną tłuką się do 23. Ich dzieci robią wyścigi po całym mieszkaniu albo skoki narciarskie ze stołków na podłogę. Przez to moje dzieci nie mogą spać. Dzisiaj córkę obudzili o 22 i zasnęła dopiero po północy. Przez to rano zawsze mamy problem z dotarciem do przedszkola nie mówiąc już o samopoczuciu. Bydło nie reaguje na jakiekolwiek prośby (rowniez te w sprawie grillowania na balkonie). Dzisiaj była ostra pyskówa, a jutro zaczynam przygotowywać się do pozwu. Nie może być tak, że moja rodzina cierpi ponieważ komuś słoma z butów wystaje.
maja
2 lata temu
ja mam zajad i ciągle wesela . przegrałam sprawę o zakłócanie ciszy nocnej bo właściciel tylko wynajmował salę ale zastanowię się nad dobrami osobistymi. A co robi policja - chciała rozwiązać problem to zrobili mi 2 sprawy o bezpodstawne wezwanie policji. Jak dokonuje zgłoszenia to policja najpierw dzwoni do właścicieli ten przyjeżdża na miejsce interwencji i razem czekamy na policje. Nie wierze policji, piszą co chcą nigdy nie zanotowano co mówi właściciel że muzyki nie ściszy - bronią go jak mogą. Moje koleżanka jak prowadziła taki lokal to dawała im flaszke i było po problemie
...
Następna strona