Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc dla ukrainy
16.12.2014 17:15

Grupa Wyszehradzka oferuje pomoc Ukrainie

Zgodnie z ustaleniami Grupy, każdy z jej członków będzie wspierał Ukrainę w wybranych dziedzinach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)

Szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej chcą pomóc w implementacji umowy stowarzyszeniowej z Unią i w reformach. Z Petrem Poroszenką podzielili się dziedzinami, w których będą udzielali swego wsparcia.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski - Grzegorz Schetyna, Słowacji - Miroslav Lajczak, Czech - Lubomir Zaoralek i wiceminister spraw zagranicznych Węgier - Laszlo Szabo spotkali się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

_ - Po rozmowach z liderami partii politycznych i prezydentem odczuwamy, że są warunki dla praktycznych reform. Chcemy was wspierać, ale oczekujemy konkretnego planu reform, który powinien powstać na początku przyszłego roku _ - oświadczył Schetyna po zakończeniu rozmów z Poroszenką.

Zgodnie z ustaleniami Grupy Wyszehradzkiej każdy z jej członków będzie wspierał Ukrainę w wybranych dziedzinach. Polska będzie jej doradzała w sprawach decentralizacji, reformy administracyjnej i zarządzania finansami publicznymi, Słowacja zajmie się energetyką, Czechy rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, mediów i edukacji, a Węgry wezmą na siebie kwestie związane z gospodarką.

_ Jestem przekonany, że decentralizacja będzie jedną z najważniejszych kwestii na Ukrainie w następnych miesiącach _ - dodał Schetyna, mówiąc o _ polskim _ odcinku ukraińskich reform.

O konieczności przeprowadzenia na Ukrainie reform mówili także przedstawiciele pozostałych państw wyszehradzkiej czwórki.

Minister Lajczak podkreślił, że są one najważniejszym wyzwaniem, które stoi dziś przed tym państwem prócz kwestii pokojowego rozwiązania konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. _ Nalegamy, by podstawą przywrócenia pokoju były ustalenia podjęte w Mińsku _ - oświadczył szef czeskiej dyplomacji.

Do przestrzegania wrześniowych porozumień z Mińska nawiązał również minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. _ Nasi przyjaciele wspierają nas w dążeniach do pokoju w Donbasie, wspierają plan pokojowy prezydenta Poroszenki i robią wiele dla integracji europejskiej Ukrainy _ - powiedział.

Współpraca z państwami Grupy Wyszehradzkiej _ zbudowana jest na prawdziwym poparciu dla integracji europejskiej Ukrainy. Zawsze to odczuwaliśmy, ale dziś sprawa ta nabiera nowej treści i nowej dynamiki _ - powiedział szef ukraińskiego MSZ.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/m322229.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nato-stworzy-fundusz-na-wsparcie-ukrainskiej,122,0,1668986.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) NATO wesprze ukraińską armię. Fundusz Szef NATO ostrzegł Rosję, że jeśli nadal będzie ona łamać prawo międzynarodowe i nie będzie przestrzegać integralności suwerennych krajów, to jej izolacja będzie coraz większa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/m325680.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gospodarka-ukrainy-miedzynarodowy-fundusz,135,0,1668743.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ukraina potrzebuje 15 mld dolarów Międzynarodowy Fundusz Walutowy pomoże?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/m302414.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/grupa-wyszehradzka-czeka-na-spotkanie-z,55,0,1649463.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Grupa Wyszehradzka apeluje do Ukrainy o... Kraje Grupy Wyszehradzkiej oraz ich przywódcy oczekują na spotkanie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.
Tagi: pomoc dla ukrainy, grupa wyszehradzka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz