Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grupa Wyszehradzka czeka na spotkanie z Poroszenką. Apeluje o...

0
Podziel się:

Kraje Grupy Wyszehradzkiej oraz ich przywódcy oczekują na spotkanie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Grupa Wyszehradzka czeka na spotkanie z Poroszenką. Apeluje o...
(Wikimedia Commons (CC 3.0))

Grupa Wyszehradzka potwierdza zaangażowanie na rzecz niezależnej i stabilnej Ukrainy w granicach uznawanych przez społeczność międzynarodową - głosi oświadczenie szefów dyplomacji V4. Grupa Wyszehradzka apeluje do rządu Ukrainy o wsparcie reform zbliżających ten kraj do UE.

W oświadczeniu ministrów czytamy też, że kraje Grupy Wyszehradzkiej oraz ich przywódcy oczekują na spotkanie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką w Bratysławie 16 listopada 2014 roku na marginesie szczytu V4.

W spotkaniu na Słowacji szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i państw Bałkanów Zachodnich bierze udział polski minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Szefowie MSZ Polski, Słowacji, Czech i Węgier we wspólnym oświadczeniu dotyczącym wyborów na Ukrainie z zadowoleniem przyjęli zwycięstwo sił proeuropejskich w niedzielnym głosowaniu i wyrazili nadzieję na intensywną współpracę z nowymi władzami ukraińskimi. _ Nadchodzące przedterminowe wybory samorządowe w Donbasie muszą odbyć się w pełnej zgodności z prawem ukraińskim _ - podkreślili szefowie dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej.

_ - Ministrowie V4 potwierdzają swoje pełne zaangażowanie na rzecz niezależnej, demokratycznej, stabilnej, nowoczesnej i dobrze prosperującej Ukrainy w granicach uznawanych przez społeczność międzynarodową, której obywatele muszą mieć prawo decydowania o swojej własnej przyszłości. Kraje V4 podtrzymują poparcie dla unijnej polityki nieuznawania nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego przez Federację Rosyjską _ - czytamy w oświadczeniu.

Ministrowie Grupy Wyszehradzkiej zadeklarowali także dalsze wsparcie dla reform na Ukrainie. _ Kraje V4 są gotowe wspomagać parlament i przyszły rząd we wprowadzaniu kompleksowych reform strukturalnych. Efektem takich reform, jak pokazują doświadczenia poszczególnych krajów Grupy, jest transformacja instytucjonalna, gospodarcza i społeczna, prowadząca do stopniowej poprawy warunków życia i prowadzenia działalności gospodarczej _ - zaznaczyli ministrowie spraw zagranicznych.

Wyrazili także poparcie dla działań przywódców ukraińskich na rzecz budowania zjednoczonego społeczeństwa, w którym w pełni przestrzegane są prawa wszystkich grup etnicznych, językowych i religijnych. _ - Kraje V4 apelują do nowego rządu Ukrainy o udzielenie zdecydowanego wsparcia procesowi reform, których celem jest zbliżanie Ukrainy do Unii Europejskiej, zgodnie z umową stowarzyszeniową pomiędzy UE i Ukrainą _ - podkreślono w oświadczeniu.

Kraje V4 są gotowe kontynuować współpracę z partnerami i sojusznikami przy świadczeniu pomocy dla Ukrainy i jej obywateli. _ - Celem pomocy zewnętrznej jest dopełnienie procesu transformacji, który powinien traktować priorytetowo wzmacnianie rządów prawa, zwiększanie sprawności administracji centralnej i samorządowej oraz przejrzystości zamówień publicznych, ograniczanie regulacji państwowych, wreszcie, co nie mniej ważne, zwalczanie korupcji _ - zaznaczyli szefowie dyplomacji czterech państw.

Ministrowie V4 uważają, że pokojowe rozwiązanie kryzysu na Ukrainie i wokół niej musi być całkowicie oparte na zasadzie poszanowania niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznawanych przez społeczność międzynarodową. Kraje Grupy Wyszehradzkiej podzielają pogląd, że tylko konstruktywna rola Federacji Rosyjskiej może zagwarantować trwały pokój i stabilność we wspólnym sąsiedztwie.

Ministrowie przypominają także o potrzebie rozstrzygającego śledztwa dotyczącego tragicznych wydarzeń kilku ostatnich miesięcy, zestrzelenia samolotu MH17 oraz pogarszającej się sytuacji Tatarów krymskich.

W kontekście europejskiego przetwórstwa gazu i ropy kraje V4 z satysfakcją przyjmują trwające trójstronne negocjacje między UE, Rosją i Ukrainą, mające na celu doprowadzenie do porozumienia w sprawie dostaw energii na Ukrainę oraz ich przesyłu dla odbiorców europejskich. Kraje Grupy Wyszehradzkiej potwierdziły _ swoją gotowość do wspierania ciągłego zwrotnego przesyłu gazu na Ukrainę w trakcie najbliższej zimy _.

W środę premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że jako przywódca Frontu Ludowego, który zwyciężył w niedzielnych wyborach parlamentarnych w tym kraju, inicjuje utworzenie koalicji rządowej, a jego ugrupowanie wysuwa kandydaturę na szefa rządu. Jaceniuk przedstawił projekt umowy o powołaniu koalicji o nazwie Europejska Ukraina, jednak wcześniej tego samego dnia własny projekt koalicyjny zaprezentował Blok Petra Poroszenki. Komentatorzy uznali, że między dwoma ugrupowaniami zaczyna narastać konflikt o władzę.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten kraj kieruje się na Zachód. Dowodzi tego... Komentatorzy przekonują: czas na reformy ustrojowe, polityczne i gospodarcze.
Jest w parlamencie, choć nie miała kampanii Od czterech miesięcy uwięziona w moskiewskim areszcie. Obecnie skierowano ją na badania psychiatryczne.
Schetyna o wyborach na Ukrainie W czwartek i piątek minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna weźmie udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)