Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gowin zrywa z PiS. Poszło o pieniądze?

0
Podziel się:

Według nie potwierdzonych jeszcze oficjalnie doniesień, Jarosław Kaczyński podczas spotkania z Jarosławem Gowinem wycofał się z większości dotychczasowych ustaleń.

Gowin zrywa z PiS. Poszło o pieniądze?
(Piotr Charchula/Reporter)

Jarosław Gowin zerwał negocjacje z Jarosławem Kaczyńskim i zapowiedział, że nie pojawi się na kongresie zjednoczeniowym organizowanym przez PiS. Wszystko przez to, że prezes PiS w ostatniej chwili chciał zmienić warunki porozumienia. Poszło o miejsca na listach i podział dotacji z budżetu - donosi _ Newsweek _.

Zjednoczenie prawicy jest potrzebne, ale chyba warto dać sobie więcej czasu - powiedział szef Polski Razem Jarosław Gowin, odnosząc się do doniesień medialnych o fiasku rozmów z PiS. Według Gowina między politykami tej partii są rozbieżności co do chęci współpracy z Polską Razem.

Gowin podkreślił w rozmowie z TVP Info, że jeszcze do czwartku miał wrażenie o istnieniu wspólnych ustaleń z PiS. _ Od wczoraj mam wrażenie, że ustaleń nie ma. Jesteśmy nadal gotowi na rozmowy i taka współpraca jest nadal możliwa _ - zaznaczył.

_ Koledzy z PiS muszą najpierw między sobą ustalić, czego chcą. Tam istnieją chyba poważne rozbieżności dotyczące tego, czy w ogóle współpracować _ - ocenił. Pytany, co będzie rekomendował prezydium swojej partii, które zbiera się w piątek o godz. 14, odpowiedział: _ zjednoczenie prawicy jest potrzebne, ale warto chyba dać sobie więcej czasu _.

Gowin podkreślił, że zależało mu na powstaniu _ obozu wielkiej prawicy _ i by tak się stało był gotów kandydować w wyborach parlamentarnych z ostatniego miejsca na liście PiS. _ Na większe ustępstwa trudno pójść _ - przekonywał.

W czwartek późnym wieczorem na stronach internetowych _ Rz _ pojawiła się informacja, że rozmowy liderów PiS i Polski Razem zakończyły się fiaskiem. Według tych doniesień, Kaczyński miał powiedzieć Gowinowi, że _ okoliczności się zmieniły i na wcześniej wynegocjowane warunki nie zgodził się aparat partyjny PiS _.

Według _ Newsweeka _ miało pójść o miejsca na listach i podział dotacji z budżetu. W piątek w TVN24 Gowin zdementował te doniesienia. _ Pewne ustalenia, które wydawało mi się, że zapadły wczoraj okazały się nieaktualne _ - zaznaczył. Na pytanie, które odparł: _ programowe _. _ Nie chodzi o miejsca na listach, żeby panu dowieść, żeby wszystkim dowieść, że nie chodzi o miejsce na listach, mogę ujawnić, że zaproponowałem wczoraj, że jeżeli dojdzie do takiego powstania obozu wielkiej prawicy to gotów jestem startować z Krakowa z ostatniego miejsca. No trudno chyba o większa gotowość do współpracy ze strony Polski Razem _ - powiedział.

Według Joachima Brudzińskiego mniejsze partie prawicowe przyjmują postawą aptekarsko-kupiecką, a _ tak nie można Polski zmieniać _. _ Nie ma mowy o wycofaniu się z jakichkolwiek ustaleń ze strony PiS, bo tych ustaleń nie było. Spotkanie zjednoczeniowe polskiej prawicy odbędzie się niezależnie od obecności SP i Polski Razem. PiS sobie poradzi i bez tych, którzy na spotkanie nie przybędą. Tym bardzo słabym i marginalnym partiom PiS daje szansę - powiedział poseł PiS w TVN24. _

_ _

Jednoczenie prawicy zakończy się fiaskiem?

_ _

Przedstawiciele Polski Razem, Solidarnej Polski i klubów Gazety Polskiej zostali zaproszeni na konwencję zjednoczeniową prawicy, która ma odbyć się z inicjatywy PiS. PR i SP nie deklarują jednoznacznie, czy wezmą w niej udział; chcą, by PiS najpierw uwzględniło ich postulaty.

Konwencja Zjednoczeniowa Organizacji i Środowisk Patriotycznych odbędzie się w sobotę o godz. 12 w Auli Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. _ Zaproszenia zostały już wysłane _- powiedział wczoraj szef klubu PiS Mariusz Błaszczak

_ _

Poinformował, że na konwencję zostali zaproszeni posłowie SP, politycy Polski Razem Jarosława Gowina, a takżeprzedstawiciele organizacji, którzy nie mają reprezentacji w polskim Sejmie. Dopytywany, kto to będzie, wskazał na Kluby Gazety Polskiej.

_ _

Błaszczak przyznał, że nie wie jeszcze, czy na konwencji będzie lider SP Zbigniew Ziobro i przedstawiciele jego partii. Podkreślił, że PiS nie planowało i nie planuje zapraszać do swojej inicjatywy Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. _ To człowiek, którego nie można traktować poważnie. On chce być dyktatorem, co jakiś czas chwali Hitlera i udaje się na biesiady do ambasady rosyjskiej w tej sytuacji, jaką mamy obecnie - napaści Rosji na Ukrainę _ - tłumaczył.

_ _

Pytany, na czym ma polegać zjednoczenie prawicy i czy są już konkretne zapisy umowy pomiędzy poszczególnymi partiami, Błaszczak odmówił podania szczegółów.

_ - Zamierzamy sprawę skonkludować w sobotę, bo uważamy, że należy przejść do istoty rzeczy, trzeba przede wszystkim rozmawiać z ludźmi, a nie zajmować się sobą - _zaznaczył.

Podkreślił, że PiS wyciągnęło rękę do Gowina i Ziobry i ma nadzieję, że propozycja zostanie przyjęta. _ Wtedy będziemy mogli skupić się na pracy; w razie uwag jesteśmy otwarci - _zaznaczył Błaszczak.

_ ##Solidarna Polska waha się _

Rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki poinformował, że lider partii Zbigniew Ziobro nie otrzymał jak dotąd zaproszenia na konwencję organizowaną przez PiS. Takie zaproszenie, według Jakiego, otrzymali natomiast inni politycy SP. Bez naszego lidera na pewno nie pojawimy się na kongresie - podkreślił rzecznik SP.

Jak dodał, to nie jest jedyny warunek. Najważniejszy jest program, jaki miałby realizować - alternatywny dla obecnego - rząd prawicowy - stwierdził Jaki. Zaznaczył, że SP jest otwarta na rozmowy programowe z PiS, ale - jak dodał - obecnie rozmowy takie są w zawieszeniu.

W poniedziałek doszło do spotkania Kaczyńskiego z Ziobrą. Lider PiS relacjonował wówczas, że przedstawił Ziobrze propozycje odżegnując się od elementów rozliczeń, czy odwetu. Propozycje były konkretne, pozwalały zachować pozycję zarówno Zbigniewowi Ziobro, jak i wszystkim istotnym członkom jego ugrupowania - mówił. To były propozycje na poziomie wyborów parlamentarnych, wyborów samorządowych, kandydatów na prezydentów miast - dodał Kaczyński. Środowisko SP miało, według tych propozycji, gwarancje dalszego trwania - przekonywał prezes PiS.

_ - Na pożegnanie Zbigniew Ziobro wręczył mi uchwalę zarządu Solidarnej Polski, zawierającą warunki mające charakter zaporowy - powiedział prezes PiS. Powiedziałem, że to jest nierealne - _ dodał Kaczyński.

Z kolei Ziobro poinformował, że otrzymał od lidera PiS pewne propozycje, ale nie chciał o nich mówić. Deklarował, że docenia fakt, iż doszło do rozmowy z Kaczyńskim.

_ Czytaj więcej w Money.pl [ ( http://static1.money.pl/i/h/194/m262082.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ziobro;otrzymal;od;szefa;pis;pewne;propozycje,177,0,1577649.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ziobro otrzymał od szefa PiS _ pewne propozycje _ - _ Jeśli Kaczyński ich nie rozwinie w sensowny sposób, to nic z tego nie będzie _ - ostrzegają politycy Solidarnej Polski. [ ( http://static1.money.pl/i/h/143/m287887.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;chce;zjdenoczyc;prawice;dzien;spotkan;kaczynskiego,124,0,1577340.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kaczyński spotkał się z Ziobrą. Zjednoczą prawicę? Jarosław Kaczyński rozmawiał już z szefem _ Solidarności _ i liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro. Z dala od kamer. [ ( http://static1.money.pl/i/h/200/m216520.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;otwiera;sie;na;nowe;srodowiska;i;poglebia;wspolprace;z;radiem;maryja,194,0,1564610.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) PiS chce pogłębić współpracę z Radiem Maryja PiS chce się również szerzej otworzyć na nowe środowiska. _

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)