Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
handel ludźmi
27.06.2013 20:41

Gdańsk: Dwóch mężczyzn oskarżono o handel ludźmi

Oferując dobrze płatną pracę, zwabili oni do Wielkiej Brytanii co najmniej 95 mężczyzn.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tim Pearce, Los Gatos/CC/Flickr)

Oferując dobrze płatną pracę, zwabili oni do Wielkiej Brytanii co najmniej 95 mężczyzn, na miejscu wyłudzali od nich m.in. opłaty za pośrednictwo i nie wypłacali im wynagrodzenia.

O skierowaniu do Sądu Okręgowego w Gdańsku aktu oskarżenia dotyczącego 38-letniego Jacka N. i 35-letniego Wiesława M. poinformował Mariusz Marciniak z Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

Obaj mężczyźni zamieszczali w polskich mediach ogłoszenia, w których oferowali stałą pracę w Sheffield, Manchesterze i kilku innych miastach na terenie Wielkiej Brytanii. Od rodaków, którzy odpowiedzieli na ogłoszenia i przyjechali na wyspę, przestępcy wyłudzali pieniądze w kwocie od kilkudziesięciu do ok. 400 funtów, twierdząc, że są one konieczne np. do załatwienia stosownych zezwoleń, kaucję za mieszkanie itp.

Od wielu mężczyzn przestępcy wyłudzali też - twierdząc, że np. zapłacą za nie później, przywiezione przez nich z kraju papierosy, jedzenie, telefony komórkowe i inne przedmioty.

Mężczyźni zwerbowani do pracy rzeczywiście ją wykonywali - głównie były to zajęcia na budowach, nie otrzymywali jednak za nią wynagrodzenia. Pieniądze zatrzymywali organizatorzy procederu. Były to kwoty od kilkuset do nawet 7,5 tys. funtów. Niektórzy zamiast zapłaty dostawali czeki bez pokrycia.

Proceder trwał co najmniej od lutego 2008 r. do lutego 2010 r. Z czasem przestępcy robili się coraz brutalniejsi - od gróźb, które stosowali na początku swojej działalności, posuwali się do więzienia pracowników. Oszukani - przeważnie ludzie, którzy nie znali języka angielskiego, zorientowawszy się, że mają do czynienia z oszustami, najczęściej wracali do kraju. W końcu jeden z nich zawiadomił o sprawie polską policję, która zatrzymała przestępców.

Zarówno Jacek N., jak i Wiesław M., to słabo wykształcone osoby - jeden skończył podstawówkę, drugi szkołę zawodową. Przed rozpoczęciem przestępczej działalności utrzymywali się z dorywczych prac.

Za zarzucane oskarżonym czyny grozi kara pozbawienia wolności do lat 15, a także przepadek korzyści majątkowych uzyskanych z popełnionych przestępstw.

Czytaj więcej w Money.pl
Pięć lat więzienia za romans z uczennicą W Wielkiej Brytanii zapadł wyrok w głośnej sprawie wspólnej ucieczki do Francji 30-letniego nauczyciela i jego 15-letniej uczennicy.
Ważą się losy finansistów. Co zrobi minister? Ta ustawa dotknie wszystkich tych, którzy pracują w branżach związanych z budownictwem, transportem, finansami i techniką.
Handel w niedzielę za zgodą pracowników? Zgodnie z propozycją posłów, zakaz objąłby hipermarkety, ale nie dotyczyłby małych, prywatnych sklepów.
Tagi: handel ludźmi, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz