Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francuzi pomogli Amerykanom zabić szefa somalijskich terrorystów

0
Podziel się:

Francois Hollande nakazał wywiadowi francuskiemu przekazanie Amerykanom informacji o miejscu pobytu przywódcy somalijskich terrorystów.

Francuzi pomogli Amerykanom zabić szefa somalijskich terrorystów
(ctsnow/CC/Flickr)

Prezydent Francois Hollande nakazał wywiadowi francuskiemu przekazanie Amerykanom informacji o miejscu pobytu przywódcy somalijskich terrorystów. Dzięki temu został on unieszkodliwiony. Taką wiadomość przynoszą francuskie media za tygodnikiem _ Le Point _.

Ahmed Abdi Godane zginął 1. września w wyniki punktowego nalotu amerykańskiego lotnictwa. Niezbędnych informacji dostarczył Amerykanom wywiad francuski.

Było to możliwe dzięki porozumieniu Francois Hollande'€™a z Barackiem Obamą, kiedy to dwa lata temu ustalili, że obydwie strony będą się wymieniały tym, co wiedzą o najbardziej radykalnym odłamie somalijskich islamistów.

Autor artykułu Jean Guisnel opowiada, że Godana namierzono już dawno. Przez cały czas uciekał korzystając z imponującego wsparcia technicznego, ale także miejscowych, którzy go chronili. Zdaniem dziennikarza, Amerykanie nie chcieli w takich warunkach uderzać, bo to wiązało się z ryzykiem dużych strat wśród ludności cywilnej.

Szef terrorystów w pewnym momencie musiał wyruszyć w drogę, bo był chory. Francuzi natychmiast powiadomili o tym Amerykanów, a ci trafili furgonetkę Godana kilkoma pociskami przeciwpancernymi i dwustukilogramową bombą. Zabicie przywódcy skrajnego odłamu islamistów uznano za jeden z najważniejszych etapów w walce z terroryzmem.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie popierają ataki w Iraku Jeszcze w lipcu poparcie dla bombardowań pozycji sunnickich bojowników w Iraku nie przekraczało 45 proc.
USA wykluczają interwencję wojskową na Ukrainie Barack Obama zagroził jednak Rosji nowymi sankcjami ekonomicznymi.
W Ferguson zatrzymano 47 protestujących Służby porządkowe podkreślają jednak, że noc i poranek były znacznie spokojniejsze niż w ostatnich dniach. Zastosowano nową taktykę tłumienia zamieszek.
Putin spotka się z prezydentem Ukrainy? Prezydent Francji stara się, by rocznica _ D-Day _ stała się okazją do zażegnania kryzysu między Moskwą i Kijowem.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)