Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Faszyzm w Polsce. Ruch Palikota zamaluje rasistowskie graffiti

0
Podziel się:

Napisy czysto rasistowskie i faszystowskie są dziś całkowicie tolerowane. Ta bezkarność zachęca później do różnego rodzaju zajść w przestrzeni publicznej.

Faszyzm w Polsce. Ruch Palikota zamaluje rasistowskie graffiti
(PAP/Stanisław Rozpędzik)

Młodzieżówka Ruchu Palikota będzie zamalowywać rasistowskie i faszystowskie graffiti na ścianach budynków w polskich miastach. Jak zapowiedział lider ugrupowania Janusz Palikot, akcja zostanie sfinansowana z pieniędzy partyjnych.

Na zdjęciu (od lewej) Janusz Palikot, wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowego Ruchu Młodych - Adrianna Siudy, Anna Tatar ze Stowarzyszenia _ Nigdy Więcej _ i poseł Łukasz Gibała.

- _ Napisy czysto rasistowskie i faszystowskie są dziś całkowicie tolerowane. Ta bezkarność zachęca później do różnego rodzaju zajść w przestrzeni publicznej _ - powiedział Palikot podczas spotkania z dziennikarzami w Krakowie.

Jak zaznaczył, aby młodzieżówka mogła legalnie zamalowywać napisy, właściciele nieruchomości, na których się one znajdują, muszą wyrazić na to zgodę. - _ Zachęcam, żeby wszyscy, którzy mają tego typu problemy, się do nas zgłosili i będziemy reagować _ - zaapelował Palikot.

Według krakowskiego posła Ruchu Palikota Łukasza Gibały, partia zamierza wydać na akcję w całym kraju kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ugrupowanie liczy też na darowizny na ten cel.

- _ Sam zadeklarowałem młodzieżówce, że oprócz pieniędzy, które dostanie z partii, z mojej własnej kieszeni jestem gotowy partycypować w tych kosztach ze względu na problem, jaki te symbole stwarzają dla Polski _ - zaznaczył Gibała.

Według młodzieżówki RP tylko na murach budynków w Krakowie można odnaleźć kilkaset graffiti z hasłami i symbolami o charakterze rasistowskim, faszystowskim czy antysemickim.

Jak przypomniał Palikot, jego partia zgłosiła w Sejmie projekt ustawy, który ma uprościć procedurę usuwania napisów o treściach faszystowskich czy antysemickich. Zgodnie z nim gminy mogłyby nałożyć na właścicieli kamienic i innych budynków obowiązek usuwania tego typu graffiti.

Lider RP ocenił, że rząd Donalda Tuska nie podejmuje żadnych działań przeciwdziałających takim wybrykom. - _ Minister Sienkiewicz wprawdzie zapowiadał, że się bierze do roboty, ale jak zwykle, w przypadku ministrów Platformy, skończyło się na zapowiedziach, żadnych konkretnych działań nie podjęto _ - powiedział Palikot.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak prokuratura będzie walczyć z rasizmem 24 godziny na dobę zawsze pod telefonem. Tak ma pracować prokurator odpowiedzialny za sprawy rasistowskie i ksenofobiczne.
"Szczęśliwa" swastyka nie pomogła prokuraturze Bartosz Wawryszuk przekonuje, że płotki łapie się łatwiej niż grube ryby.
Pobili go, bo jest z innego kraju. Byli pijani Podejrzani mają 25-31 lat, badanie alkomatem wykazało w ich organizmach 2,3-2,8 promila alkoholu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)