Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Europa mogła być superpotęgą". Bez USA nie stawi czoła wyzwaniom

0
Podziel się:

Były minister spraw zagranicznych na Wrocław Global Forum mówił o tym, jak można sprostać agresji rosyjskiej na Ukrainie.

"Europa mogła być superpotęgą". Bez USA nie stawi czoła wyzwaniom
(PAP/Maciej Kulczyński)

Liczba wyzwań, które dziś stoją przed Europą, jest bardzo duża. Aby im sprostać, UE i USA muszą trzymać się razem. Amerykanie muszą być obecni w Europie Wschodniej - mówił w piątek podczas Wrocław Global Forum marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

Sikorski podkreślił, że aby sprostać wielu wyzwaniom, przed którymi stoi dziś Europa, musi mieć ona silne przywództwo. - Wydawało się, że Europa będzie miała swoją konstytucję i stanie się superpotęgą. Nie ma jej jednak, nie ma też wspólnej polityki obronnej, a to nie jest dobrze - mówił Sikorski.

Zdaniem marszałka Sejmu, aby Europa mogła stawić czoło wyzwaniom, musi to zrobić wspólnie z USA. Jak ocenił, dla USA równie ważnym, jak Europa, sojusznikiem stają się kraje azjatyckie. - Nie żałujemy im tych nowych sojuszników, ale pomocne byłoby, gdyby USA ponownie ukształtowały swoje siły w Europie. Stany Zjednoczone powinny przenieść je tam, gdzie są potrzebne. Trzeba, aby tu flaga NATO powiewała wyraźniej, ponieważ musimy mierzyć się z Putinem - mówił Sikorski.

Polityk dodał, że jego zdaniem po październikowych wyborach parlamentarnych, ktokolwiek je wygra, Polska pozostanie krajem, który będzie ,,dawał przykład innym, poważnie traktując obronność" w ramach struktur NATO. - To oznacza, że USA staną się jeszcze bardziej naszym praktycznym sojusznikiem - przekonywał.

Sikorski zaznaczył, że biorąc pod uwagę potencjalną siłę Rosji, USA muszą być obecne w Europie Wschodniej. - Ich działania w tej części Europy zdecydują o ich wiarygodności w oczach sojuszników - mówił.

Dodał, że NATO musi dać do zrozumienia prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że dziś granice sojuszu będą naprawdę chronione. - Nie byłbym zdziwiony, gdyby niektórzy z ludzi Putina mówili mu, że może ujdzie Rosji na sucho wojna hybrydowa na Litwie - mówił marszałek.

Tegoroczne Wrocław Global Forum, organizowane od 11 do 13 czerwca, obejmuje tematyką najważniejsze problemy, przed którymi stoi dziś Europa, zarówno w nawiązaniu do kryzysu w strefie euro, jak i konfliktu na Ukrainie, polaryzacji politycznej w Europie oraz zwiększającego się wpływu gospodarek azjatyckich. Więcej informacji w serwisie specjalnym Wrocław Global Forum w Money.pl.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent ostro o słowach Sikorskiego: są straty Chce je ograniczyć, a o sytuacji w Wschodzie mówi: _ Ukraina jest potężnym krajem, którego nikt nigdzie na barana nie zaniesie _.
Sikorski na szczycie NATO. O Rosji bez Rosji Na spotkanie do Brukseli nie zaproszono jednak Rosjan.
Garri Kasparow oskarża Zachód: Wasze sankcje są nic niewarte - Dopóki Władimir Putin będzie u władzy, wojna na Ukrainie się nie skończy. Wybuchną za to kolejne konflikty - mówi znany rosyjski opozycjonista.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)