Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Epileptycy i cukrzycy będą mieć kłopot z prawem jazdy

0
Podziel się:

Osoby z atakami padaczki nie będą mogły prowadzić.

Epileptycy i cukrzycy będą mieć kłopot z prawem jazdy
(Bicycle Bob/CC/Flickr)

Chorzy na cukrzycę, chcący kierować pojazdami, będą musieli m.in. przedstawić opinię diabetologa. Osoby, u których w ciągu ostatnich dwóch lat stwierdzono atak padaczki, nie otrzymają prawa jazdy - zakładają nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami został już skierowany do konsultacji społecznych. Nowelizacja reguluje m.in. sposób oceny stanu zdrowia osób chorych na cukrzycę oraz padaczkę, które posiadają prawo jazdy lub ubiegają się o ten dokument.

Cukrzycy będą musieli przedstawiać opinię diabetologa, przeprowadzać kontrolne badania lekarskie, wykazywać świadomość ryzyka hipoglikemii i zagrożeń z nią związanych. Konieczne będzie także regularne monitorowanie stężenia glukozy we krwi oraz udokumentowanie kontroli nad przebiegiem choroby przez lekarza prowadzącego.

Wprowadzony ma być również przepis, zgodnie z którym uprawniony lekarz, który stwierdził przypadek wystąpienia hipoglikemii bądź napadu padaczki lub jej podejrzenie, powinien o tym powiadomić organ wydający prawo jazdy w celu oceny predyspozycji chorego do kierowania pojazdami.

W projekcie określono wymagania dla przyjmujących leki przeciwpadaczkowe oraz dla tych, którzy odstawili leczenie. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do kierowania pojazdami jest wystąpienie napadu padaczkowego w ciągu ostatnich dwóch lat choroby. Ponowne ubieganie się o prawo jazdy albo przedłużenie okresu jego ważności możliwe będzie po przedstawieniu opinii neurologicznej, potwierdzającej brak napadów padaczkowych w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Po tym okresie konieczne będą badania kontrolne co pół roku przez okres dwóch lat, następnie co rok przez kolejne trzy lata, a potem w zależności od wskazań lekarskich. Osoby ubiegające się o uprawnienia do kierowania samochodem ciężarowym, autobusem lub tramwajem bądź o świadectwo kwalifikacji zawodowej, u których kiedykolwiek rozpoznano padaczkę nie mogą być uznane za zdolne do kierowania pojazdami.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t87572.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pijany;kierowca;na;zawsze;straci;prawo;jazdy,150,0,583830.html) Pijany kierowca na zawsze straci prawo jazdy Senat zaakceptował zaostrzenie przepisów wobec nietrzeźwych kierowców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t97958.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/drogi;i;dlugi;kurs;za;kare;dla;piratow;drogowych,43,0,657195.html) Drogi i długi kurs za karę dla piratów drogowych Ministerstwo Infrastruktury szykuje zmiany w systemie redukcji punktów karnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t32921.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nowi;kierowcy;pod;szczegolnym;nadzorem,170,0,585130.html) Nowi kierowcy pod szczególnym nadzorem Osoby, które pierwszy raz wyrobiły prawo jazdy kategorii B, mogą je stracić po trzech wykroczeniach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)