Na skróty

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Nowi kierowcy pod szczególnym nadzorem

2010-02-08 13:23

Nowi kierowcy pod szczególnym nadzorem

Nowi kierowcy pod szczególnym nadzorem
[fot: Money.pl/Anna Kraszkiewicz]

Osoby, które pierwszy raz wyrobiły prawo jazdy kategorii B, mogą je stracić po trzech wykroczeniach. Projekt Ustawy o kierujących pojazdami - przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury - zostanie rozpatrzony podczas jutrzejszego posiedzenia Rady Ministrów.

Dokument wprowadzi dwuletni okres próbny, podczas którego kierowca - który wyrobił pierwsze prawo jazdy na samochody osobowe (kategoria B) - będzie poddany szczególnemu nadzorowi - pisze internetowy serwis e-prawnik.pl.

Zgodnie z projektem ustawy osobie takiej można cofnąć prawo jazdy za trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Po dwóch wykroczeniach okres próbny będzie natomiast przedłużany o kolejne 2 lata, a kierowca zostanie skierowany na kurs reedukacyjny.

W ustawie zaproponowano również zmiany w systemie punktów karnych. Po przekroczeniu 24 punktów kierowcy nie będą trafiać na egzamin sprawdzający kwalifikacje, lecz na kurs reedukacyjny. Jeżeli w okresie 5 lat od skierowania na kurs ponownie nazbierają 24 punkty, to stracą prawo jazdy.

Projekt wprowadza ponadto dwie nowe kategorie prawa jazdy. Kategoria AM zastąpi kartę motorowerową. Wyrobią ją osoby, które chcą wsiąść na quada lub motorower. Warunkiem będzie ukończenie 14 lat. Nowa kategoria A2 będzie natomiast pośrednią kategorią prawa jazdy między istniejącymi już typami A1 i A - uprawni posiadaczy do prowadzenia motocykli o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy nieprzekraczającym 0,2 kW/kg - podaje e-prawnik.pl.

(DM)

tagi

kierowcy, prawo jazdy, nauka jazdy, zasady

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2010-02-08 16:53:08 80.239.242.* | neoni gramofonoman
Re: Nowi kierowcy pod szczególnym nadzorem [6]
wie ktos czy takie przepisy dzialaja wstecz?
bo mam prawko rok czasu i 2 mandaty za predkosc. jezeli mialbym zostac wyslany na "kurs reedukacyjny" innymi slowy na kradziez pieniedzy z mojego portfela to nie wesolo by bylo :)
2010-02-08 20:14:43 80.48.241.* | zapytajnik
A kto kazał ci przekraczać prędkość?
2010-02-09 01:57:03 77.255.59.* | kieraas
widziałeś kiedyś żeby na ulicy jechało się 50 km/h? W warszawie minimum to 80, bo otrąbią.
2010-02-09 08:20:00 193.109.225.* | gfsdgdgdr
Jeśli się nie przestrzega przepisów to trzeba się liczyć z konsekwencjami. I nie pomoże tłumaczenie "bo wszyscy tak jechali". A gdyby wszyscy nagle zjechali z mostu do rzeki to zjechałbyś za nimi???
2010-02-09 09:57:32 83.25.55.* | Bem
Ilość mandatów jest proporcjonalna do ilości przejechanych kilometrów, a nie jak się jeździ. Spróbuj zrobić w rok 100.000 km a zobaczysz ile będziesz miał punktów. Powodzenia.
Jeżeli wejdzie nowa ustawa to zabraknie młodych kierowców zawodowych - to nie są drogi na taką ustawę.
2010-02-09 15:42:39 193.109.225.* | gfsdgdgdr

zabraknie młodych
kierowców zawodowych

Wcale by mnie to nie zmartwiło - jak widzę sposób jazdy młodych "kierowców" to mam nadzieję, że jak najszybciej stracą prawo jazdy albo ktoś raz jeszcze wyśle ich na kurs.
2010-02-09 19:21:48 89.75.36.* | neoni gramofonoman
Jest masa dróg na których można bezpiecznie jechać 80km/h a są ograniczenia nawet do 40!!!
Nie mówiąc już o tym, że jadąc z Wrocławia nad morze np. do Kołobrzegu, zgodnie z przepisami jechałbym z 10h, jadąc bezpiecznie ale szybciej 8h, a jak wariat 6h.
Im większe będą ograniczenia tym więcej ludzi będzie popełniać wykroczenia! Chodzi tylko o zasilenie budżetu systemu który jest u podstaw niewydolny :)
2010-02-08 15:32:10 212.14.45.* | Oszolom
Re: Nowi kierowcy pod szczególnym nadzorem [3]
Czyli zamiast kartu motorowerowej (robionej prawie za darmo w szkole)bedzie prawko. Gdzie to bedzie robione? W WORD-ach? I ile znow wydra tym dzieciakom z kieszeni? 500 zl? 700 zL? Czy to czasami nie zwiekszy liczby jedzacych bez prawa jazdy na motorowerach? A czy POrzad wie jakie sa np. przepisi w Uk odnosnie jazdy na motorowerach. Albo w Holandii ...? Bo na razie, jak widac, POrzad wie znakomicie jak utrudnic zycie Polakom i ich zrecznei ograbiac oraz jak POruszac najmniej teraz istotne sprawy. ...
2010-02-09 08:25:48 davia
A co mają do tego przepisy w UK czy Holandii?
2010-02-09 08:39:39 212.14.45.* | Oszolom
Bo tez sa w UE i maja w glebokim powazaniu ich zalecenia a tym samym daja wiecej wolnosci kierowcom. W Tuskolandii pod pozorem "zalecen UE" okrada sie Polakow. Na kazdym kroku ...
2010-02-09 08:50:51 davia
Miałam okazję zobaczyć, jak wygląda jazda samochodem w UK. Tam panuje kultura na drogach. Np. pieszy nie ucieka na pasach przed pędzącym samochodem jak wystraszony kurczak - kierowca, widząc pieszego przy pasach, sam się zatrzymuje. Kierowcy inaczej też traktują innych kierowców. Tak więc nie porównywałabym sytuacji w UK i w Polsce - to są dwie zupełnie różne sprawy.
2010-02-08 14:17:44 Pilsener  [ Sofciarski Cyklinator Parkietów ]
Re: Nowi kierowcy pod szczególnym nadzorem [5]
I tak bezpieczeństwa to nie poprawi, ale ktoś na tym oczywiście zarobi...
2010-02-08 14:53:39 87.205.186.* | Edek z krainy kredek
A właśnie że poprawi, Pilsener. Nowi posiadacze prawka, po drugim wykroczeniu będą bardziej zwracali uwagę na przepisy, I przynajmniej nie będą się czuli bezkarnie, tak jak starzy ludzie jeżdżący samochodami, tych sie powinno raz w roku na egzamin sprawdzający wysyłać, czy jeszcze widzą coś przed początkiem maski
2010-02-08 15:40:54 cobithree
A starzy posiadacze prawa jazdy? To przeważnie oni czują się pewnie i srają na przepisy. A młodzi przez jakiś czas mają jeszcze nawyki z kursu i jeżdżą akurat przepisowo.
2010-02-09 21:20:21 Pilsener  [ Sofciarski Cyklinator Parkietów ]
Problemem jest brak systemu opartego o odpowiedzialność, dopóki to podatnicy będą płacić za leczenie ofiar czy koszty usuwania skutków a sądy po 800 dniach procesów zasądzać kilkutysięczne odszkodowania to nic się nie zmieni na lepsze. W moim regionie nagminne jest jeżdżenie bez:
- prawka
- OC
- badań technicznych
2010-02-09 16:29:44 94.229.83.* | Agisia
Zgadzam sie z przedmówcą... to starzy nie uważają ...który się zatrzyma mna czerwonym świetle i zielonej strzałce ??? no który? jak jeździłam E-lką to mnie strąbili za to że się zatrzymałam. A jeden dziadek pokazał mi "puknij się w głowę" hehehehe

Który jeździ przepisowo - chodzi o starych kierowców???
To przecież każdy by go strąbił.

Tu chodzi o to by uczulić nowych kierowców na takie prawo ... bo starych już nie da rady...
a gdzieś musi być porzadek. Jak teraz to opanują to za 10 lat będzie tych starych kieroców jezdzących nieprzepisowo MNIEJ!
2010-02-08 15:37:19 212.14.45.* | Oszolom
Znasz statystki Edku? Wiesz, ze na jednego martwego staruszka ktory nie widzi konca maski przypada 4 -5 mlodych , preznych Edkow z zajabistym refleksem ... a Poza tym, teraz mlode Edki tez beda moherami i beda sobie pluly w brode, ze tak przepisy za mlodu zmienily. Moze w ogole PRrzad zabroni jazdy po drogach. Przynajmniej nie trzeba bedzie ich budowac i jeden problemik z glowy. A
Najnowsze wiadomości
Podobne artykuły