Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Nowi kierowcy pod szczególnym nadzorem

2010-02-08 13:23

Nowi kierowcy pod szczególnym nadzorem

Nowi kierowcy pod szczególnym nadzorem
[fot: Money.pl/Anna Kraszkiewicz]

Osoby, które pierwszy raz wyrobiły prawo jazdy kategorii B, mogą je stracić po trzech wykroczeniach. Projekt Ustawy o kierujących pojazdami - przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury - zostanie rozpatrzony podczas jutrzejszego posiedzenia Rady Ministrów.

Dokument wprowadzi dwuletni okres próbny, podczas którego kierowca - który wyrobił pierwsze prawo jazdy na samochody osobowe (kategoria B) - będzie poddany szczególnemu nadzorowi - pisze internetowy serwis e-prawnik.pl.

Zgodnie z projektem ustawy osobie takiej można cofnąć prawo jazdy za trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Po dwóch wykroczeniach okres próbny będzie natomiast przedłużany o kolejne 2 lata, a kierowca zostanie skierowany na kurs reedukacyjny.

W ustawie zaproponowano również zmiany w systemie punktów karnych. Po przekroczeniu 24 punktów kierowcy nie będą trafiać na egzamin sprawdzający kwalifikacje, lecz na kurs reedukacyjny. Jeżeli w okresie 5 lat od skierowania na kurs ponownie nazbierają 24 punkty, to stracą prawo jazdy.

Projekt wprowadza ponadto dwie nowe kategorie prawa jazdy. Kategoria AM zastąpi kartę motorowerową. Wyrobią ją osoby, które chcą wsiąść na quada lub motorower. Warunkiem będzie ukończenie 14 lat. Nowa kategoria A2 będzie natomiast pośrednią kategorią prawa jazdy między istniejącymi już typami A1 i A - uprawni posiadaczy do prowadzenia motocykli o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy nieprzekraczającym 0,2 kW/kg - podaje e-prawnik.pl.

(DM)

tagi

kierowcy, prawo jazdy, nauka jazdy, zasady