Kanada dołączyła do Australii i zaprzestała wydawania wiz wjazdowych osobom z państw Afryki Zachodniej, które zmagają się z epidemią eboli. Powód jest ten sam - władze w Ottawie obawiają się, że wirus może przedostać się do ich kraju.
Jak poinformował w piątek konserwatywny rząd Kanady, zawieszono wydawanie wiz dla mieszkańców i obywateli państw, gdzie _ szerzy się oraz stale i w znacznym stopniu przenosi się _ wirus eboli.
W Kanadzie nie odnotowano jeszcze żadnego przypadku zarażenia. Rząd zastrzegł, że Kanadyjczycy, w tym pracownicy służby zdrowia, którzy pracowali w Afryce Zachodniej, będą mogli powrócić do kraju.
Od wybuchu obecnej epidemii w marcu na ebolę najwięcej ludzi zmarło w Gwinei, Sierra Leone i Liberii.
W obawie przed ebolą w poniedziałek Australia zaprzestała wydawania wiz imigracyjnych i humanitarnych dla osób z państw Afryki Zachodniej. Dwa dni później decyzję tę skrytykowała szefowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Chan, zdaniem której zamykanie granic nie zahamuje rozprzestrzeniania się eboli.
Według najnowszych danych WHO w sumie od marca wirusem zaraziło się ponad 13,7 tys. osób, a zmarło ok. 5 tys. WTO zastrzega, że dane te nie uwzględniają znaczącej zapewne liczby nieznanych lub niezgłoszonych przypadków eboli.
Kanada przekazała WHO 800 fiolek z eksperymentalną szczepionką VSV-EBOV przeciwko wirusowi eboli. Szczepionka przechodzi testy kliniczne na ludziach w amerykańskim ośrodku badawczym Walter Reed Army Institute of Research. Badanie prowadzone na zwierzętach dały _ obiecujące wyniki _.
Ebola to wirus szerzący się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; nie roznosi się drogą kropelkową. Chory zaraża, gdy występują już u niego objawy choroby.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Ebola w Nowym Jorku. Konieczna kwarantanna Nowy Jork i New Jersey zaostrzają przepisy w walce z ebolą | |
Niemcy mają nową propozycję w sprawie eboli Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zaproponował, otwierając w niedzielę w Berlinie międzynarodową konferencję na temat zdrowia, wysłanie misji cywilnej UE do krajów Afryki Zachodniej dotkniętych epidemią eboli. |