Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elżbieta II obchodzi urodziny. Dwa miesiące po terminie

0
Podziel się:

Popiera ją ponad 80 procent rodaków.

Elżbieta II obchodzi urodziny. Dwa miesiące po terminie
(Rex Features/EastNews)

Najstarsza panująca monarchini w historii Wielkiej Brytanii skończyła 88 lat 21 kwietnia, jednak państwowe uroczystości organizowane są w czerwcu. Tradycja ta sięga połowy XVIII wieku.

Królowa zasiada na tronie od 62 lat. Elżbieta II jest władcą Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz głową 15. innych państw należących do Wspólnoty Brytyjskiej.

W ostatnich latach Elżbieta II ogranicza swoje oficjalne obowiązki, nie myśli jednak o abdykacji. Uczestniczy w najważniejszych uroczystościach państwowych, a nawet podróżuje. Niedawno, 6 czerwca wzięła udział w obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Towarzyszył jej mąż, 92-letni Filip Mountbatten, książę Edynburga.

Zobacz także: Zobacz obchody urodzin królowej Elżbiety II cztery lata temu:

4 czerwca królowa wygłosiła w parlamencie tradycyjną mowę tronową. W imieniu premiera Davida Camerona przedstawiła plany rządu na najbliższy rok. Elżbieta II potwierdziła między innymi obniżenie podatków i zamrożenie świadczeń socjalnych.

W 2002 roku królowa Elżbieta obchodziła jubileusz 50-lecia panowania. Z tej okazji odbyła podróż po krajach Wspólnoty Narodów, a w ogrodzie pałacu Buckingham zorganizowano pierwszy w historii koncert muzyki pop. Na uroczystym obiedzie, wydanym w londyńskim Guildhall, Elżbieta II dziękowała poddanym za dowody miłości i przywiązania: _ Chciałabym serdecznie podziękować wam wszystkim. Wdzięczność, szacunek i duma - te słowa najlepiej oddają to, co czuję wobec ludzi tego kraju i całej Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Te słowa ujmują to, co oznacza dla mnie ten złoty jubileusz _.

Podczas pobytu w Polsce w 1996 roku, Elżbieta II poparła nasze starania o wejście do Unii Europejskiej. Na przyjęciu na cześć królowej wydanym w Pałacu Prezydenckim przez Aleksandra Kwaśniewskiego, monarchini wzniosła toast za pomyślność integracji Polski ze Wspólnotą: _ Nasza przyjaźń jest na pewno osadzona w historii. Silnie popieramy poszerzenie Unii Europejskiej i NATO. Z zadowoleniem przyjmujemy wasze dążenie do przystąpienia do tych instytucji _.

Elżbieta II cieszy się ogromną sympatią Brytyjczyków, popiera ją ponad 80 procent rodaków. Kilkanaście lat temu rodzina królewska była powszechnie krytykowana, na skutek milczenia pałacu Buckingham po śmierci księżnej Diany w 1997 roku. Sytuację zmieniło telewizyjne przemówienie królowej Elżbiety, która wyraziła głęboki smutek i poczucie straty, a Dianę określiła jako _ osobę niezwykłą _.

- _ To, co mówię teraz do was jako królowa i babka - mówię z głębi serca. Po pierwsze chcę osobiście złożyć hołd Dianie. Była wyjątkową i pełną zalet osobą. Zawsze, nawet w ciężkich chwilach, nie traciła pogody ducha i uśmiechała się obdarzając innych swoim ciepłem i dobrocią _ - twierdziła.

W Boże Narodzenie 2007 roku, Elżbieta II w orędziu wygłoszonym do narodu zaapelowała o pomoc dla ludzi wykluczonych, pozostających na marginesie społecznym: _ Byłoby zbyt proste zlekceważyć ten problem i zostawić jego rozwiązanie ekspertom. Wszystkie wielkie religie świata nakazują swoim wiernym odpowiedzialność za troskę o słabszych _.

Elżbieta II jest zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego. Do obowiązków królowej należy między rozpoczęcie nowej sesji parlamentu. Ta ostatnia ceremonia nie zmienia się od wieków. Monarcha przyjeżdża do Westminsteru karetą, w asyście Królewskiej Gwardii Konnej.

Królowa jest bardzo popularna i lubiana, pozostaje symbolem moralności i obyczajów. Jest najstarszym co do długowieczności brytyjskim monarchą. Została koronowana w 1953 roku, po śmierci ojca króla Jerzego VI. Miała wówczas 27 lat.

Wstępując na tron w lutym 1952 roku Elżbieta II była już matką dwojga dzieci: księcia Walii, Karola i księżniczki Anny. Potem urodziła jeszcze dwóch synów: Andrzeja i Edwarda.
Królowa Elżbieta jest córką Jerzego VI Windsora i Elżbiety Bowes-Lyon. Pochodzi w prostej linii od króla Egberta z dynastii saskiej, który w 829. roku zjednoczył Anglię pod swym panowaniem. Urodziła się 21 kwietnia 1926 roku. W 1947 roku poślubiła Filipa Mountbattena, księcia Edynburga.

Czytaj więcej w Money.pl
Czy królowa Elżbieta II opada z sił? Królowa powierzyła księciu Karolowi główną rolę w odbywającej się tylko raz na 8 lat uroczystości.
Bezrobocie najniższe od 5 lat. Tak jest w... - _ Od 2010 roku gospodarka wygenerowała dwa miliony nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym _ - chwali się premier David Cameron.
W Anglii drakońskie kary dla kierowców Do tej pory kara za przekroczenie prędkości na autostradzie wynosiła maksymalnie 2 i pół tysiąca funtów. Sprawdź, o ile wzrośnie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)