Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Edukacja w Brazylii. Połowa miejsc na uniwersytetach dla mniejszości i biednych

0
Podziel się:

Wcielanie w życie nowej ustawy będzie stopniowe, zostało rozłożone na cztery lata. Zasada 50 procent będzie wprowadzana od przyszłego roku.

Edukacja w Brazylii. Połowa miejsc na uniwersytetach dla mniejszości i biednych
(henribergius/CC/Flickr)

W Brazylii weszła w życie przełomowa ustawa, której celem jest wyrównanie szans na starcie życiowym. Połowa miejsc na uniwersytetach państwowych zostanie zarezerwowana dla absolwentów szkół publicznych z tzw. mniejszości etnicznych i z biednych rodzin.

_ - W ten sposób Brazylia pragnie spłacić historyczny dług wobec naszych najbiedniejszych dzieci i młodych ludzi _, którzy stanowią połowę całego młodego pokolenia - zadeklarowała dziś prezydent Brazylii Dilma Rousseff, ogłaszając wejście w tym dniu w życie nowej ustawy, którą podpisała w sierpniu tego roku.

_ - Naszym celem jest szersze otwarcie dostępu do naszych uniwersytetów i naszych instytucji państwowych młodzieży ze szkół publicznych, czarnym Brazylijczykom i Indianom. Te uniwersytety należą do najlepszych w kraju i bardzo często absolwenci ze szkół publicznych tylko z trudnością mogą się tam dostać _ - podkreśliła Rousseff.

Wcielanie w życie nowej ustawy będzie stopniowe, zostało rozłożone na cztery lata. _ Zasada 50 procent _ będzie wprowadzana od przyszłego roku.

Zgodnie ze spisem ludności z 2010 roku niemal połowa Brazylijczyków uważa siebie za Murzynów lub ludzi rasy mieszanej. Należą oni do najuboższych warstw społeczeństwa.

Kilka z brazylijskich uniwersytetów państwowych zaliczanych jest do najlepszych na świecie.

W ostatnim dziesięcioleciu już 1,1 miliona najbiedniejszych brazylijskich absolwentów szkół średnich skorzystało z wdrożonego wcześniej państwowego programu stypendialnego _ Uniwersytet dla każdego _.

Czytaj więcej w Money.pl
E-podręczniki w szkołach. MEN ma plan Na realizację projektu przeznaczono 45 mln zł. Zgodnie z programem e-podręczniki mają być udostępniane na podstawie wolnych licencji, czyli będą dostępne za darmo.
To był wielki błąd. "Teraz musimy nadrabiać" Szef resortu kultury zwrócił uwagę, że ustanowione pod koniec lat 90. zmiany w nauczaniu początkowym dzieci niekorzystnie wpłynęły na ich rozwój kulturalny.
Coraz więcej homofobii w polskich szkołach 76 proc. uczniów potwierdziło, że w ich szkole dochodzi do przypadków przemocy słownej związanej z homofobią.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)