Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sukcesywnie nadrabiamy zaległości w edukacji artystycznej? Bogda Zdrojewski o muzyce i plastyce

0
Podziel się:

Szef resortu kultury zwrócił uwagę, że ustanowione pod koniec lat 90. zmiany w nauczaniu początkowym dzieci niekorzystnie wpłynęły na ich rozwój kulturalny.

Sukcesywnie nadrabiamy zaległości w edukacji artystycznej? Bogda Zdrojewski o muzyce i plastyce
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Nadrabiamy zaległości sprzed kilkunastu lat w edukacji artystycznej - przywrócono lekcje muzyki i plastyki do programów nauczania, regularnie powołuję nowe szkoły artystyczne, szkolimy kadrę pedagogiczną - mówi minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Szef resortu kultury zwrócił uwagę, że ustanowione pod koniec lat 90. zmiany w nauczaniu początkowym dzieci niekorzystnie wpłynęły na ich rozwój kulturalny.

_ - Nadrabiamy zaległości sprzed kilkunastu lat, kiedy podjęto decyzję o wycofaniu zajęć z muzyki i plastyki ze szkół podstawowych _ - tłumaczył minister. Zdrojewski przypomniał, że w 2008 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawarło porozumienie z Ministerstwem Edukacji Narodowej - na jego mocy przywrócono rozszerzony zakres edukacji kulturalnej w szkolnictwie powszechnym.

1 września 2009 r. zaczęto wprowadzać w życie I etap reformy programowej; na początku zmiany objęły pierwsze klasy szkół podstawowych i polegały na wyodrębnieniu z nauczania zintegrowanego przedmiotów muzyka i plastyka, które były wdrażane we wszystkich klasach nauczania początkowego przez następne trzy lata. 1 września 2011 muzyka i plastyka (po jednej godzinie tygodniowo) pojawiła się w czwartej klasie szkoły podstawowej. Z każdym nowym rokiem szkolnym zmianami będą obejmowane następne klasy szkoły podstawowej - do szóstej. Na podstawie danych GUS można szacować, że pod koniec roku szkolnego 2012/2013 ogólna liczba uczniów w szkole podstawowej, korzystających z nowej podstawy programowej przedmiotów artystycznych, wyniesie około 1,4 miliona.

_ - W gimnazjach i liceach dzieci mogą wybierać zajęcia związane z wiedzą o teatrze lub np. o muzyce. Chodzi o to, aby baza poprzednich sześciu lat w szkole podstawowej powodowała, że tzw. kompetencja w kulturze młodego człowieka nie budziły wątpliwości _ - tłumaczył Zdrojewski.

Jak zauważył, wraz z wycofaniem muzyki i plastyki ze szkół podstawowych ze szkół odeszła prawie połowa nauczycieli tych przedmiotów; teraz trwa proces pozyskiwania nowych wykwalifikowanych pedagogów. _ - Obecnie w szkołach artystycznych mamy 12 tysięcy młodych ludzi, część z nich po ukończeniu szkoły będzie wykonywała np. zawód muzyka, a pozostała - po odpowiednim przeszkoleniu - trafi do szkół _ - ocenił minister.

Zdrojewski zwrócił też uwagę na szczególną potrzebę poprawy sytuacji w małych miejscowościach, w których jest najmniej pedagogów zajęć artystycznych. Stąd, jak mówił, regularne decyzje o powoływaniu nowych szkół muzycznych.

_ - W 2008 roku wydałem zgodę na powstanie szkoły muzycznej w Siemiatyczach, rok później m.in.. w Solcu Kujawskim, Kozienicach, Dobczycach, Żegocinie, w Nowym Mieście Lubawskim. 1 września 2011 roku - np. w Głogowie Małopolskim, Witowicach, w Tarnowie Podgórnym itp. Ale są też większe miejscowości np. Kielce. Od 1 września 2012 ruszają szkoły muzyczne I stopnia m.in w Brzesku, w Domosławicach, w Golubiu-Dobrzyniu, Ruszkowicach czy np. w Busku-Zdroju _ - wymieniał Zdrojewski. W sumie, w latach 2007- 2012 w wyniku porozumień podpisanych przez samorządy i MKiDN powołano 29 szkół muzycznych i 9 plastycznych.

_ - Będziemy mieć kompetentnych nauczycieli; pracuję nad tym, aby na rynku pedagogicznym pojawiła się odpowiednia grupa pedagogów _ - zapewnił minister.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało także pakiet narzędzi dydaktycznych. Są to m.in. edukacyjne programy multimedialne. Jednym z nich jest Muzykoteka Szkolna - multimedialna platforma edukacyjna do nauki muzyki, która ma już 61 tysięcy użytkowników. Muzykoteka Szkolna to wspólny projekt resortu kultury i Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak być niezbędnym w firmie Składając CV pamiętaj, że nie liczą się tylko twoje kompetencje, ale to jak żyjesz z ludźmi. A jak powinieneś?
Burzą, co popadnie. Zniszczyli 40 tys. zabytków Ponad połowę reliktów o wysokiej wartości historycznej, które przestały istnieć w Chinach w ciągu ostatnich 30 lat, zburzono w imię realizacji nowych projektów budowlanych.
Teatr na Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" Spektakle izraelskiego Nephesh Theatre i nowojorskiego The National Yiddish Theater-Folksbiene oraz premiera sztuki Pawła Passiniego Kukła. Księga Blasku to niektóre teatralne propozycje Warszawy Singera.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)