Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Edawrd Snowden chce być studenckim rektorem na uniwersytecie w Glasgow

0
Podziel się:

Osoba sprawująca to stanowisko wybierana raz na trzy lata jest głównym reprezentantem studentów w radzie uczelni i oficjalnym rzecznikiem praw studentów.

Edawrd Snowden chce być studenckim rektorem na uniwersytecie w Glasgow
(David von Blohn/NurPhoto / Rex F/EAST NEWS)

Były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden znalazł się w gronie osób ubiegających się o stanowisko tzw. studenckiego rektora na Uniwersytecie Glasgow (Szkocja) - poinformowały media.

Lokalni studenci twierdzą, że skontaktowali się ze Snowdenem za pośrednictwem jego adwokatów i że zgodził się on kandydować na to stanowisko. Zajmująca je osoba wybierana raz na trzy lata jest głównym reprezentantem studentów w radzie uczelni i oficjalnym rzecznikiem praw studentów.

_ Z radością informujemy, że Snowden zgodził się uczestniczyć w wyborach rektora. To wyjątkowa możliwość wyrażenia naszego uznania dla tego odważnego demaskatora, a także dla wszystkich tych, którzy ryzykują, ujawniając przestępcze czyny i skorumpowanie wpływowych grup, służb wywiadowczych, rządów, policji, mediów, parlamentów i armii _ - głoszą studenci, którzy wysunęli kandydaturę Snowdena na rektora - swego reprezentanta.

Snowden przekazał mediom dokumenty na temat prowadzonego przez amerykański wywiad programu inwigilacji elektronicznej. Z dokumentów tych wynika, że służby USA szpiegowały m.in. instytucje Unii Europejskiej i ponad 30 czołowych polityków na świecie.

W maju 2013 Snowden zbiegł z USA do Hongkongu, a następnie znalazł się w Rosji, gdzie uzyskał roczny azyl. Jest ścigany przez USA pod zarzutem zdrady; wielu uważa go za bohatera.

Poza Snowdenem na stanowisko rektora studenckiego kandydują: słynny szkocki kolarz Graeme Obree, pisarz Alan Bissett i duchowny Kelvin Holdsworth. Głosowanie 17 i 18 lutego.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie będzie umowy z USA o zakazie inwigilacji Waszyngton nie chce przyjąć na siebie zobowiązania, że nie będzie w przyszłości podsłuchiwał członków niemieckiego rządu i innych polityków sprawujących ważne funkcje.
Snowden zostanie przesłuchany przez PE? Były pracownik CIA, który ujawnił amerykański program inwigilacji elektronicznej, prawdopodobnie będzie zeznawać przed komisją śledczą europarlamentu.
Tajna stacja podsłuchu na Bliskim Wschodzie? Brytyjski _ Independent _ powołuje się na dokumenty ujawnione przez Edwarda Snowdena.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)