Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd Niemiec stracił nadzieję na umowę z USA o zakazie inwigilacji

0
Podziel się:

Waszyngton nie chce przyjąć na siebie zobowiązania, że nie będzie w przyszłości podsłuchiwał członków niemieckiego rządu i innych polityków sprawujących ważne funkcje.

Rząd Niemiec stracił nadzieję na umowę z USA o zakazie inwigilacji
(MivPiv/iStockphoto)

Niemiecki rząd pomimo toczących się nadal negocjacji nie doprowadzi do podpisania z USA umowy zakazującej amerykańskim służbom inwigilowania obywateli Niemiec - podał niemiecki dziennik Sueddeutsche Zeitung.

Waszyngton nie chce przyjąć na siebie zobowiązania, że nie będzie w przyszłości podsłuchiwał członków niemieckiego rządu i innych polityków sprawujących ważne funkcje - czytamy w _ SZ _.

Strona amerykańska odmawia też ujawnienia informacji, od kiedy na podsłuchu był telefon komórkowy kanclerz Angeli Merkel, a także, czy służby USA podsłuchiwały również innych ważnych niemieckich polityków i czy praktyki te są nadal kontynuowane.

Wydawana w Monachium gazeta pisze o _ wielkim rozczarowaniu _ panującym w kręgach Niemieckiego Wywiadu Zagranicznego (BND). _ Niczego nie osiągnęliśmy _ - powiedział pragnący zachować anonimowość pracownik BND _ SZ _. _ Amerykanie oszukali nas _ - ocenił inny urzędnik wysokiego szczebla. Szef BND Gerhard Schindler uważa, że w takiej sytuacji nie należy podpisywać umowy.

Według _ SZ _ zarysowujące się fiasko rozmów jest zaskoczeniem, gdyż w lecie zeszłego roku szef Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Keith Alexander zapewniał stronę niemiecką o woli podpisania daleko idącego porozumienia o zakazie wzajemnego szpiegowania.

W zeszłym roku wyszło na jaw, że telefon komórkowy Merkel był od lat podsłuchiwany przez amerykańskie służby wywiadowcze. Niemiecki rząd ostro zaprotestował przeciwko działaniom amerykańskich służb, a Merkel przeprowadziła w tej sprawie rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Barackiem Obamą, domagając się wyjaśnień.

Źródłem informacji o inwigilowaniu przez Amerykanów zarówno niemieckich polityków jak i zwykłych obywateli jest Edward Snowden, były pracownik NSA, który w maju zbiegł z USA do Hongkongu, a następnie znalazł się w Rosji, gdzie uzyskał roczny azyl. Przekazał dziennikarzom dokumenty, z których wynika, że amerykańskie służby podsłuchiwały rozmowy telefoniczne nie tylko kanclerz Merkel, lecz także 34 innych czołowych polityków na świecie. Z informacji przekazanych przez Snowdena wynika, że Amerykanie rejestrują też na masową skalę rozmowy telefoniczne, esemesy i e-maile prowadzone i wysyłane przez obywateli Niemiec.

Czytaj więcej w Money.pl
Snowden zostanie przesłuchany przez PE? Były pracownik CIA, który ujawnił amerykański program inwigilacji elektronicznej, prawdopodobnie będzie zeznawać przed komisją śledczą europarlamentu.
Podzielą internet aby uniemożliwić inwigilację? Czy rządy różnych państw zdecydują się na fragmentaryzację sieci w celu ochrony obywateli?
Telefon Merkel był na podsłuchu od 10 lat W parlamencie coraz głośniej mówi się o potrzebie powołania komisji śledczej.
Merkel ostro do amerykańskich służb Kanclerz Niemiec zapowiedziała, że będzie dążyć do zaostrzenia unijnych zasad ochrony danych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)