Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dyskryminacja kobiet. Francuzki też zarabiają mniej

0
Podziel się:

Dzieje się tak mimo prawa gwarantującego równość w życiu społecznym i zawodowym.

Dyskryminacja kobiet. Francuzki też zarabiają mniej
(imago stock&people/EASTNEWS)

Nierówna pozycja społeczna kobiet i mężczyzn jest faktem mimo prawa gwarantującego równość w życiu społecznym i zawodowym. Chociaż emancypacja jest widoczna, panie są wciąż w gorszym położeniu. Podkreśla się to szczególnie dzisiaj w Międzynarodowym Dniu Kobiet.

Naczelna Rada Audiowizualna, kontrolująca sytuację w mediach twierdzi że panie są w zdecydowanej mniejszości we francuskich środkach masowego przekazu. Jest ich o wiele mniej wśród głównych postaci serwisów informacyjnych, a wśród autorów reportaży stanowią zaledwie 3%.

Rada przypomina, że redakcjom grożą kary jeśli nie będą stwarzały warunków do spełnienia wymagań związanych z równouprawnieniem.

Także w polityce przewaga liczby mężczyzn jest znacząca. W zbliżających się wyborach departamentalnych na listach obowiązkowo należy zgłaszać pary kandydatów - mężczyznę i kobietę. Wśród sportowców klasy międzynarodowej, na 4 tysiące sześciuset mężczyzn przypada dwa tysiące czterysta pań.

Także w przypadku płac sytuacja jest mimo gwarancji prawnych nierówna. Kobiety zarabiają trzynaście procent mniej od mężczyzn wykonujących tę samą pracę.

Czytaj więcej w Money.pl
Kobiety w mundurach. Rządzą stereotypy Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania prof. Małgorzata Fuszara wskazała, że są w służbach mundurowych dziedziny, w których kobiety są absolutnie niezastąpione, np. w kontaktach z ofiarami gwałtów.
Rada Europy: Francja łamie europejskie prawo Chodzi o niewprowadzenie prawa wprost zakazującego rodzicom stosowania kar cielesnych wobec swoich dzieci.
W Hiszpanii są największe różnice w płacach Związkowcy donoszą, że na dyskryminacji płacowej pracodawcy oszczędzają tam prawie 28 miliardów euro.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)