Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kary cielesne. Rada Europy krytykuje Francję za łamanie prawa międzynarodowego

0
Podziel się:

Chodzi o niewprowadzenie prawa wprost zakazującego rodzicom stosowania kar cielesnych wobec swoich dzieci.

Kary cielesne. Rada Europy krytykuje Francję za łamanie prawa międzynarodowego
(ell brown/CC/Flickr)

Rada Europy skrytykowała rząd Francji za to, że nie wprowadził jeszcze prawa wprost zakazującego rodzicom stosowania kar cielesnych wobec swoich dzieci. Obowiązek wdrożenia takich przepisów nakłada na Francję i pozostałe kraje Europejska Karta Socjalna.

Zdaniem Rady Europy francuskie prawo w zakresie stosowania kar cielesnych _ nie jest wystarczająco jasne, wiążące i konkretne _. Europejska Karta Socjalna to międzynarodowa konwencja Rady Europy chroniąca podstawowe prawa społeczne i ekonomiczne obywateli państw-sygnatariuszy.

Francja nie ma ogólnego zakazu stosowania kar cielesnych. Przepisy obowiązujące w tym kraju zakazują stosowania kar fizycznych w szkołach i więzieniach, ale pozostawiają rodzicom _ prawo do dyscyplinowania swoich dzieci _.

Rada Europy uchwaliła we wtorek stosowną rezolucję na wniosek brytyjskiej organizacji charytatywnej działającej na rzecz dzieci, Approach, która złożyła skargę na Francję i sześć innych państw UE. Decyzję w sprawie pozostałych krajów RE ogłosi w maju.

Rząd w Paryżu odrzucił oskarżenia Approach, twierdząc, że francuskie prawo zapewnia dzieciom dostateczną ochronę przed przemocą. Minister ds. rodziny Laurence Rossignol mówiła przed kilkoma dniami, że jej zdaniem zmiana przepisów nie jest konieczna.

87 procent Francuzów dało dziecku klapsa

Sondaż przeprowadzony w 2007 r. wykazał, że 87 proc. rodziców we Francji dało swoim dzieciom klapsa, a 32 proc. przyznało, że wymierzyło swemu dziecku _ siarczysty _ policzek.

Badania pokazują, że połowa francuskich rodziców uderzyła swoje dziecko nim skończyło drugi rok życia - zaznaczył cytowany przez dziennik _ The Guardian _ Gilles Lazimi, koordynator kampanii promującej zakaz stosowania kar cielesnych.

W 2013 r. debata na temat dopuszczalności stosowania kar cielesnych rozgorzała we Francji na nowo, gdy pewien ojciec został skazany na zapłacenie grzywny 500 euro za wymierzenie klapsa dziewięcioletniemu synowi.

27 z 47 państw Rady Europy wdrożyło dotąd przepisy zakazujące stosowania, w jakichkolwiek okolicznościach, kar cielesnych wobec dzieci. Pierwsza - w Europie i na świecie - była Szwecja w 1979 r. Pozostałe to (w porządku chronologicznym): Finlandia, Norwegia, Austria, Cypr, Dania, Łotwa, Chorwacja, Niemcy, Bułgaria, Islandia, Ukraina, Rumunia, Węgry, Grecja, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Mołdawia, Luksemburg, Liechtenstein, Polska, Albania, Macedonia, Malta, San Marino i Estonia.

We Włoszech tamtejszy Sąd Najwyższy (Kasacyjny) w 1996 r. zakazał wymierzania dzieciom kar cielesnych, także w rodzinie, ale decyzja ta nie została przekuta w konkretne przepisy. Inne kraje - np. Armenia, Azerbejdżan, Słowenia, Litwa - rozważają stopniową ewolucję swego prawa w pożądanym przez Radę Europy kierunku. Francja należy do grupy państw najbardziej _ opornych _, wraz z Belgią, Wielką Brytanią, Irlandią i Rosją.

W pozostałej części świata wszelkich kar cielesnych nie dopuszcza obecnie 17 krajów, głównie w Ameryce Łacińskiej i w Afryce.

Czytaj więcej w Money.pl
Plotki o rozwodzie Francji z atomem przedwczesne Rewolucja energetyczna po francusku jest coraz bliżej. Z atomem dalej na tronie, bo pogłoski o jego abdykacji we Francji są cokolwiek przedwczesne. O jakieś kilkadziesiąt lat. Ustawa "o transformacji energetycznej dla zielonego wzrostu" wejdzie w życie w połowie 2015 r. - oświadczył premier Francji Manuel Valls, uruchamiając - jak przy każdej wzmiance o tej regulacji ...
Klienci w Europie wybierają transakcje zbliżeniowe W ostatnim kwartale 2014 r. liczba transakcji zbliżeniowych w Europie wzrosła o 174% rok do roku, a stopień korzystania z nich przez użytkowników - o 20%. W Wielkiej Brytanii i w Polsce ponad 90% klientów płacących w ten sposób, jest w pełni usatysfakcjonowanych z płatności zbliżeniowych.
Francja podpisze kontrakt warty 5,2 mld euro Sprzeda Egiptowi 24 myśliwce Rafale produkowane przez koncern Dassault Aviation, fregatę klasy Aquitaine i pociski kierowane.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)