Notowania

dowód osobisty
07.01.2009 13:05

Dowód osobisty bez opłaty od 2010 roku

Od 2010 roku nie zapłacimy za nowy dowód.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Od 2010 roku nie zapłacimy za nowy dowód. Taki projekt zmian znalazł się dziś w Sejmie.

Co roku do budżetu państwa wpływa z tego tytułu 35 mln złotych. Posłowie Platformy przygotowali zmianę w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych, która pozbawi zniesie te opłaty.

Wydanie nowego dowodu będzie bezpłatne, niezależnie od tego, czy go zgubimy, zniszczymy lub zostanie nam skradziony. Nieodpłatnie dowód otrzymają też osoby, które będą się o niego ubiegały po raz pierwszy lub będą go musiały wymienić z powodu zmiany danych. Nie zapłacimy także wówczas gdy wymieniać będziemy dowód w przypadku zmiany miejsca zamieszkania. Warto przypomnieć, że według obowiązujących już przepisów dowody z nieaktualnymi danymi tracą ważność po trzech miesiącach. W przypadku gdy przebywamy zagranicą po czterech miesiącach.

| Dowód jest unieważniany, gdy zmieniamy nazwisko, imię, bądź adres. Wówczas jesteśmy zobowiązani do wymiany dowodu na nowy. |
| --- |

Nieważny dowód może oznaczać kłopoty przy przekraczaniu granicy czy ubieganiu się w banku o kredyt. Za uchylanie się od wymiany dowodu grozi także kara grzywny lub nawet ograniczenia wolności do jednego miesiąca.

ZOBACZ TAKŻE:

*  [ Dowody osobiste będą unieważniane z urzędu ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dowody;osobiste;beda;uniewazniane;z;urzedu,4,0,412676.html )
Tagi: dowód osobisty, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz