Na skróty

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Dowody osobiste będą unieważniane z urzędu

2009-01-05 06:58

Dowody osobiste będą unieważniane z urzędu



fot: PAP Jacek Turczyk

Od 1 stycznia dowody osobiste z nieaktualnymi danymi są unieważniane z urzędu.

Gazeta Prawna przypomina, że dokument traci ważność po upływie trzech miesięcy od zmiany danych, a w przypadku Polaków przebywających za granicą po czterech miesiącach.

Dowód jest unieważniany, gdy zmieniamy nazwisko, imię, bądź adres. Wówczas jesteśmy zobowiązani do wymiany dowodu na nowy.

Gazeta Prawna ostrzega, że nieważny dowód może oznaczać kłopoty przy przekraczaniu granicy czy ubieganiu się w banku o kredyt. Za uchylanie się od wymiany dowodu grozi także kara grzywny lub ograniczenia wolności do jednego miesiąca.

ZOBACZ TAKŻE:

(IAR)

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2009-01-05 22:20:05 77.254.225.* | zielonooka
Re: Dowody osobiste będą unieważniane z urzędu [0]
kasiory szukają dziadygi . wymiana dowodu kosztuje przecież. a tak w ogóle to ja mam oczy zielone a soczewki kontaktowe brązowe i co - sprawdza to ktoś ??
2009-01-05 21:39:31 64.21.104.* | waz(usa)
Re: Dowody osobiste be˛da˛ uniewaz˙niane z urze˛du [1]
Mam gdzies wasze stalinowskie dowody tozsamosci!
2009-01-05 21:46:54 213.158.199.* | hahahaaa
a numer ubezpieczenia oraz prawa jazdy, też?
2009-01-05 18:29:00 83.21.192.* | anarcha?
Re: Dowody osobiste będą unieważniane z urzędu [0]
Bo tuski, piski i inne muszą wiedzieć. wszystko wiedzieć. a urzędniki znów poczują się ważniejsze. hamule pieprzone.
2009-01-05 18:11:07 84.203.47.* | dominik 83
Re: Dowody osobiste będą unieważniane z urzędu [3]
hmmmm....mam teraz taki problem bo w kwietniu bierzemy slub i narzeczona zmienia nazwisko tylko ze po slubie zaraz z powrotem za granice i powrot dopiero w pazdzierniku lub jeszcze pozniej, co z tym fantem zrobic?? myslicie ze paszport na lotnisku bedzie ok???
2009-01-05 20:33:39 80.53.15.* | shogun1111
Zmiany zaczną obowiązywać od 2009 roku. Procedura rejestracji ma być maksymalnie uproszczona.

Zgłoszenia miejsca zamieszkania będzie można dokonywać przez internet. Termin rejestracji wydłużono do 30 dni. Nie będą wymagane żadne dokumenty potwierdzające tytuł prawny do lokalu, czy potwierdzenie przez osobę trzecią, że osoba dokonująca zgłoszenia faktycznie zamieszkuje pod wskazanym adresem. Rejestracja będzie miała formę oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej - czytamy w komunikacie biura prasowego rządu.

Wymeldowanie nie będzie to już warunkiem do zgłoszenia nowego miejsca zamieszkania. Nie trzeba będzie też rejestrować pobytu turystycznego.

Zgodnie z projektem, po dwóch latach od wejścia ustawy w życie zmienią się także zasady funkcjonowania rejestrów publicznych. Rejestr PESEL będzie podstawowym zbiorem gromadzącym aktualne dane (obywatelstwo, stan cywilny). Nie będzie trzeba zawiadamiać różnych urzędów (urzędów skarbowych, ZUS, itp.) o zmianie miejsca zamieszkania.


Jedno przeczy drugiemu co za kraj !!!
2009-01-05 22:05:50 87.207.243.* | Pierwiosnek

Zmiany zaczną obowiązywać od 2009 roku. Procedura rejestracji
ma być maksymalnie uproszczona.

Zgłoszenia miejsca zamieszkania będzie można dokonywać przez
internet. Termin rejestracji wydłużono do 30 dni. Nie będą
wymagane żadne dokumenty potwierdzające tytuł prawny do
lokalu, czy potwierdzenie przez osobę trzecią, że osoba
dokonująca zgłoszenia faktycznie zamieszkuje pod wskazanym
adresem. Rejestracja będzie miała formę oświadczenia
składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej - czytamy w
komunikacie biura prasowego rządu.

Wymeldowanie nie będzie to już warunkiem do zgłoszenia nowego
miejsca zamieszkania. Nie trzeba będzie też rejestrować
pobytu turystycznego.

Zgodnie z projektem, po dwóch latach od wejścia ustawy w
życie zmienią się także zasady funkcjonowania rejestrów
publicznych. Rejestr PESEL będzie podstawowym zbiorem
gromadzącym aktualne dane (obywatelstwo, stan cywilny). Nie
będzie trzeba zawiadamiać różnych urzędów (urzędów
skarbowych, ZUS, itp.) o zmianie miejsca zamieszkania.


Jedno przeczy drugiemu co za kraj !!!
skomentujzgłoś do usunięcia

Brawo! nareszcie ktoś zauważył sprzeczności. Może jednak myli się Gazeta Prawna (tam też pracują ludzie!!). Ciekawe w jaki sposób urzędnicy stwierdzą, że dane w dowodzie osobistym są już nieaktualne np. jeśli chodzi o adres zamieszkania? Czy będą chodziły "trójki urzędnicze" w celu odpytania sąsiadów czy taki delikwent tu mieszka, a jeśli nie, to kiedy zmienił miejsce zamieszkania?
2009-01-13 21:36:27 cerawi  [ Bywalec forum ]
Nawet nie kiwne palcem za rok znow ktos cos zmieni, bo bedzie chcial zaistniec. Kolowrot Palikotowy,i znow od poczatku.
Najnowsze wiadomości
Podobne artykuły