Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Deregulacja w Polsce. Jakie zawody obejmie druga transza?

0
Podziel się:

Ministrowie omówią także dokument poświęcony polityce ochrony cyberprzestrzeni i projekt zmian w ustawie o recyklingu samochodów wycofanych z eksploatacji.

Deregulacja w Polsce. Jakie zawody obejmie druga transza?
(Maj/Reporter)

Rząd zajmie się jutro między innymi drugą transzą deregulacji zawodów. Ministrowie omówią także dokument poświęcony polityce ochrony cyberprzestrzeni i projekt zmian w ustawie o recyklingu samochodów wycofanych z eksploatacji.

Ustawy deregulacyjne były jednym ze sztandarowych projektów poprzedniego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Druga z trzech ustaw deregulacyjnych objąć ma 91 zawodów - 82 zawodów technicznych, pozostających w gestii Ministerstwa Transportu oraz dziewięciu zawodów rynku finansowego.

Wśród profesji, które mają zostać objęte zmianami, znalazły się m.in.: doradca podatkowy, agent celny, agent i broker ubezpieczeniowy, biegły rewident, prowadzący kolektury gier liczbowych, zawody związane z transportem lotniczym, kolejowym i morskim oraz inżynierowie budownictwa różnych specjalności.

Na początku czerwca, po przyjęciu przez Sejm ponad 140 poprawek zaproponowanych przez Senat, do prezydenta trafiła pierwsza transza deregulacji. Ogranicza ona część wymogów formalnych w dostępie do profesji m.in.: notariusza, komornika, adwokata, radcy prawnego, trenera sportowego, przewodnika turystycznego, detektywa, syndyka, zarządcy oraz pośrednika nieruchomości, geodety i taksówkarza.

W ubiegłym tygodniu resort sprawiedliwości poinformował o skierowaniu do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projektu trzeciej transzy deregulacyjnej, obejmującej łącznie 104 zawody z branż: górniczej, geologicznej, finansowej, a także z dziedziny muzealnictwa, pożarnictwa, a także zawód felczera i tłumacza przysięgłego.

Ponadto ministrowie zajmą się projektem uchwały ws. Polityki Ochrony Cyberprzestrzeni. Dokument _ Polityka Ochrony Cyberprzestrzeni RP _ został przygotowany przez resort administracji i cyfryzacji.

Jest w nim mowa o tym, że rząd dostrzega konieczność zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej. Chodzi m.in. o wyznaczenie minimalnego standardu bezpieczeństwa, co pozwoli ograniczyć do minimum ewentualne szkody, jakie może nieść za sobą atak na cyberprzestrzeń Polski. Dokument ma stanowić podstawę wypracowania koncepcji zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury.

W 2011 r. Sejm - z inicjatywy prezydenta - uchwalił ustawę, która pozwala na wprowadzenie stanu wojennego, wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej w razie zewnętrznego zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Rada Ministrów zajmie się także projektem nowelizacji ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Nowelizacja jest potrzebna dla pełnego przeniesienia dyrektywy unijnej ws. pojazdów wycofanych z eksploatacji. Projekt nowelizacji m.in. znosi opłatę recyklingową od osób fizycznych sprowadzających samochody do kraju.

Ponadto rząd przyjąć ma stanowisko rządu ws. otwarcia przez Polskę rynku pracy dla obywateli Chorwacji, która 1 lipca przystępuje do Unii Europejskiej.

Dzięki unijnej zasadzie swobodnego przepływu osób, Chorwaci uzyskają prawo swobodnego dostępu do rynków pracy państw członkowskich na takich samych zasadach, jak obywatele tych krajów. UE podpisała traktat akcesyjny z Chorwacją w grudniu 2011 roku. Po Słowenii, która przystąpiła do Wspólnoty w 2004 r., Chorwacja ma być drugim państwem byłej Jugosławii w Unii i 28. członkiem Unii.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważą się losy finansistów. Co zrobi minister? Ta ustawa dotknie wszystkich tych, którzy pracują w branżach związanych z budownictwem, transportem, finansami i techniką.
Piechociński zapowiada dalszą deregulację Ambicją całego rządu jest kontynuowanie procesu deregulacji gospodarki - powiedział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.
Gowin wierzy, że w tej sprawie mu się uda - _ Wierzę, że wszystkie poprawki, które ograniczają deregulację, zostaną odrzucone _ - powiedział w Sejmie minister sprawiedliwości.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)