Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czuma: Sędziowie i policjanci na szkolenia

0
Podziel się:

Obejmą one blisko tysiąc osób - m.in. sędziów, prokuratorów i policjantów.

Czuma: Sędziowie i policjanci na szkolenia
(kprm.gov.pl)

Blisko tysiąc osób - m.in. sędziów, prokuratorów, kuratorów sądowych, policjantów i pracowników pomocy społecznej - obejmą zorganizowane przez resort sprawiedliwości szkolenia dotyczące pomocy i pracy z ofiarami przestępstw.

Szkolenia, które będą prowadzone w ośrodkach resortu przez wyspecjalizowanych psychologów i prawników, rozpoczną się we wrześniu i potrwają do maja przyszłego roku - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie zamieszczonym na swej stronie internetowej.
_ - Celem prowadzonych szkoleń ma być podniesienie kwalifikacji grup zawodowych pracujących z pokrzywdzonymi oraz wypracowanie dobrych praktyk __ w podejmowaniu działań na rzecz ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem _ - napisano w komunikacie.

W ramach szkoleń uczestnikom zostanie przekazana wiedza m.in. dotycząca skutecznego prowadzenia przesłuchań, zasad kierowania spraw do postępowania mediacyjnego oraz rozpoznawania tzw. syndromu sztokholmskiego, czyli psychicznej reakcji ofiary polegającej na odczuwaniu solidarności z przestępcą.

Zagadnieniami szkoleń, jak podało ministerstwo, będą też metody odciążania osoby pokrzywdzonej z poczucia winy oraz _ budowanie atmosfery zaufania i bezpieczeństwa podczas wykonywania czynności procesowych w czasie trwania postępowania _.

Dodatkową wartością szkoleń, jak planuje resort, ma być wymiana doświadczeń pomiędzy ich uczestnikami. Utworzone grupy szkoleniowe, pod względem zawodu i funkcji uczestników, będą bowiem mieszane.

Planowane warsztaty szkoleniowe są częścią realizowanego od 2007 roku przez resort projektu _ Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw _. W jego ramach powstało już 16 Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.

W 16 ośrodkach, które zlokalizowane są przy już działających organizacjach pozarządowych,udzielana jest bezpłatna pomoc prawna, psychologiczna i socjalna ofiarom przestępstw. Według resortu sprawiedliwości z każdym z ośrodków współpracować mają wolontariusze, którzy pełnić będą funkcję opiekuna ofiary. Zadaniem ich będzie zapewnienie osobie pokrzywdzonej pomocy świadczonej poza ośrodkiem, w tym udzielania informacji oraz wsparcia w zależności od indywidualnych potrzeb. Jesienią w Łodzi ma zostać zorganizowane ogólnopolskie spotkanie wolontariuszy, którzy pełnią funkcję opiekunów ofiar.

W marcu minister sprawiedliwości Andrzej Czuma (na zdjęciu) powołał Radę do spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem. W jej skład wchodzi kilkanaście osób - m.in. prokuratorzy, sędziowie, naukowcy oraz przedstawiciele ministerstwa i instytucji społecznych świadczących pomoc pokrzywdzonym. Rada m.in. opiniuje projekty nowych przepisów chroniących prawa ofiar przestępstw oraz inicjuje służące temu zmiany prawa i działania resortu. Pierwsze posiedzenie rady odbyło się w kwietniu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)