Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czterech działaczy antykorupcyjnych skazanych na więzienie

0
Podziel się:

Zostali oskarżeni o zakłócanie porządku publicznego. Sąd w Pekinie orzekł kary od 2 do 3,5 roku więzienia. Chińscy aktywiści wzywali urzędników do ujawnienia majątków.

Czterech działaczy antykorupcyjnych skazanych na więzienie
(Xinhua News/East News)

Zostali oskarżeni o zakłócanie porządku publicznego. Sąd w Pekinie orzekł kary od 2 do 3,5 roku więzienia. Chińscy aktywiści wzywali urzędników do ujawnienia majątków.

Wszyscy skazani należeli do Ruchu Nowych Obywateli, która opowiada się za zmianą obecnego systemu poprzez pracę od wewnątrz. Czterej działacze to: Ding Jiaxi, Li Wei, Zhang Baocheng i Yuan Dong. Oskarżono ich o _ organizowanie zgromadzeń w celu zakłócenia porządku publicznego _. Zarzucano im planowanie, organizowanie czy przeprowadzenie w sumie 30 _ ulicznych akcji _ - od rozwieszania plakatów po przemówienia wzywające urzędników do ujawniania majątków. Działania miał koordynować Ding, prawnik zamieszkały w Pekinie.

Sąd orzekł, że swoboda wypowiedzi musi być realizowane w ramach prawa. Żaden z podsądnych nie zgadza się z wyrokiem, ale na razie nie zdecydowali, czy będą się odwoływać - informuje agencja Kyodo

W zeszłym tygodniu sąd podtrzymał wyrok czterech lat więzienia dla założyciela Ruchu, znanego działacza antykorupcyjnego i obrony praw człowieka, prawnika Xu Zhiyonga. Wzywał on komunistycznych przywódców do ujawnienia majątków, a także apelował do Chińczyków, by brali udział w życiu publicznym i korzystali z wolności słowa, prawa do zrzeszania się i do demonstracji, które teoretycznie zagwarantowane są w konstytucji ChRL. W 2013 r. władze prowadziły kampanię przeciwko działaczom Ruchu.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/m264802.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/chiny;luksusowe;hotele;nie;dla;urzednikow,40,0,1507624.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Luksusowe hotele nie dla urzędników Urzędnikom kategorycznie zakazano urządzania przyjęć w pięciogwiazdkowych hotelach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/m280919.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/amnesty;international;o;hipokryzji;wladz;chinskich;w;walce;z;korupcja,59,0,1462587.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Mówią o hipokryzji Chin w walce z korupcją Organizacja twierdzi, że wykazując chęć walki z łapówkarstwem rząd w Pekinie oskarża równocześnie działaczy antykorupcyjnych o zakłócanie porządku publicznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/m287915.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/korupcja;w;chinach;37;tys;urzednikow;podejrzanych,235,0,1453291.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 37 tys. urzędników podejrzanych o korupcję Chińskie prokuratury wszczęły w 2013 roku ponad 27 tysięcy spraw - poinformowały media.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)