Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amnesty International o hipokryzji władz chińskich w walce z korupcją

0
Podziel się:

Organizacja twierdzi, że wykazując chęć walki z łapówkarstwem rząd w Pekinie oskarża równocześnie działaczy antykorupcyjnych o zakłócanie porządku publicznego.

Amnesty International o hipokryzji władz chińskich w walce z korupcją
(PAP/EPA/JINAN INTERMEDIATE PEOPLE'S COURT)

Organizacja Amnesty International oskarżyła władze Chin o hipokryzję. AI twierdzi, że wykazując chęć walki z łapówkarstwem rząd w Pekinie oskarża równocześnie działaczy antykorupcyjnych o zakłócanie porządku publicznego.

_ Zamiast obiecanych przez prezydenta Xi Jinpinga działań przeciwko korupcji jesteśmy świadkami represji wobec tych, którzy z nią walczą _ - napisała w komunikacie organizacja, zajmująca się obroną praw człowieka.

_ Represje wobec działaczy związanych z Ruchem Nowych Obywateli muszą się zakończyć _ - dodaje AI. Organizacja nawiązała do nieformalnej sieci, która apeluje do obywateli Chin, by brali udział w życiu publicznym i korzystali z wolności słowa, prawa do zrzeszania się i do demonstracji, które teoretycznie zagwarantowane są w konstytucji ChRL.

Ośmiu działaczy Ruchu ma w najbliższych dniach stanąć przed sądem. Wśród nich jest adwokat i wykładowca uniwersytecki Xu Zhiyong, który wzywał obywateli do zmobilizowania się przeciwko korupcji i domagał się przejrzystości w sprawie majątków wysokich rangą urzędników państwowych.

_ Uważamy Xu Zhiyonga za więźnia sumienia, który powinien być jak najszybciej i bezwarunkowo zwolniony. Jakiekolwiek inne podejście oznaczałoby, że rząd tylko na pozór stara się walczyć z korupcją _ - uważa Amnesty International.

Xu, który jest zwolennikiem reformy chińskiego wymiaru sprawiedliwości, oficjalnie został aresztowany za _ organizowanie nielegalnych zgromadzeń mających na celu obalenie władz _. W maju 2012 roku Xu napisał artykuł zatytułowany _ Chiny potrzebują Ruchu Nowych Obywateli _. Od tego czasu zatrzymano lub aresztowano dziesiątki osób, powiązanych z tą organizacją.

Prezydent Xi Jinping, który szefem państwa został prawie rok temu, za jedno ze swoich głównych zadań uznał walkę z korupcją na wszystkich szczeblach władzy. Jednak korupcja w Chinach jest zjawiskiem powszechnym i eksperci wątpią, że uda się ją wykorzenić bez głębokich reform strukturalnych w kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
37 tys. urzędników podejrzanych o korupcję Chińskie prokuratury wszczęły w 2013 roku ponad 27 tysięcy spraw - poinformowały media.
Jest zakaz turystyki pod pozorem szkoleń Chiny zakazały oficjelom partii komunistycznej wydawania publicznych pieniędzy na turystykę pod pretekstem szkoleń wyjazdowych - poinformowało chińskie ministerstwo finansów.
Wuj Kim Dzong Una zapadł się pod ziemię W zeszłym tygodniu południowokoreańskie media donosiły, że podczas podróży służbowej do Chin mężczyzna miał poprosić o azyl polityczny w placówce dyplomatycznej Korei Południowej w tym kraju.
Udawał generała i wyłudził miliony łapówek 58-letni Dong Xianwei został aresztowany w marcu, ale dopiero w ubiegłym tygodniu o jego sprawie poinformowały media.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)