Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ćwiczenia wojskowe Filipin i USA

0
Podziel się:

W manewrach bierze udział blisko 5,5 tys. żołnierzy.

Ćwiczenia wojskowe Filipin i USA
(PAP/EPA)

Ćwiczenia potrwają dwa tygodnie, a ich celem będzie zwiększenie gotowości do ochrony żeglugi na Morzu Południowochińskim, gdzie ostatnio wzrosła aktywność marynarki wojennej Chin.

W ćwiczeniach o kryptonimie _ Balikatan _ (_ Ramię w ramię _), które odbywają się w różnych miejscach największej filipińskiej wyspy Luzon, bierze udział blisko 5,5 tys. żołnierzy. W programie są między innymi ostre strzelania oraz pozorowane ataki bombowe amerykańskich myśliwców F-18.

W ubiegłym tygodniu na Filipinach złożył wizytę prezydent USA Barack Obama i obie strony podpisały nową umowę o współpracy w dziedzinie obrony zapewniającą Stanom Zjednoczonym rozszerzony dostęp do lokalnych baz oraz budowę magazynów zaopatrzeniowych w zamian za zwiększenie wsparcia bezpieczeństwa żeglugi i pomoc humanitarną.

Filipiny spierają się z Chinami o suwerenność nad znajdującym się mniej więcej w połowie drogi między filipińską wyspą Palawan i Wietnamem niezamieszkałym archipelagiem Spratly. Jak się przypuszcza, w rejonie archipelagu zalegają znaczne podmorskie złoża ropy i gazu ziemnego. Do Spratly zgłaszają również roszczenia Brunei, Malezja, Wietnam i Tajwan.

_ - Napięcia w regionie Azji i Pacyfiku wzrosły ze względu na nadmierne i ekspansywne roszczenia morskie oraz terytorialne, podkopujące reguły prawne _ - powiedział filipiński minister spraw zagranicznych Albert del Rosario na uroczystości rozpoczęcia ćwiczeń w głównej bazie wojskowej w Manili.

_ - Agresywne formy zachowania ukierunkowane na zmianę status quo zagrażają pokojowi i stabilizacji w regionie. Balikatan 2014 ze swym skupieniem się na bezpieczeństwie żeglugi silnie wspiera nasze zdolności sprostania tym wyzwaniom _ - dodał del Rosario.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef Pentagonu na chińskim lotniskowcu Wizyta Hagla na pokładzie jedynego chińskiego lotniskowca "Liaoning" została bez rozgłosu zaaprobowana przez Pekin na prośbę Waszyngtonu.
Amerykańsko-chińska współpraca na rzecz globalnego klimatu Globalne porozumienie klimatyczne jest uzależnione od współpracy pomiędzy dwoma największymi emitentami gazów cieplarnianych na świecie, Ameryką i Chinami. Eksperci ds. klimatu w Organizacji Narodów Zjednoczonych uważają, że jeśli Ameryka i Chiny podejmą współpracę na rzecz walki ze zmianami klimatu, umożliwi to osiągnięcie globalnego porozumienia klimatycznego w 2015 roku. Ponadto, aby porozumienie mogło być osiągnięte, ...
Sąd: Amerykanie szpiegowali na rzecz Chin Sąd uznał, że dwójka Amerykanów sprzedała Chińczykom amerykańską metodę wytwarzania dwutlenku tytanu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)