Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef Pentagonu złozy wizytę na chińskim lotniskowcu

0
Podziel się:

Wizyta Hagla na pokładzie jedynego chińskiego lotniskowca "Liaoning" została bez rozgłosu zaaprobowana przez Pekin na prośbę Waszyngtonu.

Szef Pentagonu złozy wizytę na chińskim lotniskowcu
(Public Domain/Wikimedia)

To początek trzydniowej wizyty w Chinach sekretarza obrony USA Chucka Hagela - poinformował anonimowy przedstawiciel amerykańskiego rządu. Będzie to pierwsza tego rodzaju wizyta.

Według wspomnianego źródła, wizyta Hagla na pokładzie jedynego chińskiego lotniskowca _ Liaoning _ została bez rozgłosu zaaprobowana przez Pekin na prośbę Waszyngtonu.

Lotniskowiec, zbudowany jeszcze w czasach ZSRR, został zakupiony przez Chiny od Ukrainy w 1998 r. i zmodernizowany w chińskiej stoczni. Uważany jest za symbol ambicji Pekinu odgrywania większej roli na arenie międzynarodowej i jego wzrastającej potęgi militarnej.

Hagel, po zakończeniu wizyty w Japonii, przyleci do chińskiego miasta portowego Qingdao po czym uda się do znajdującej się tam bazy chińskiej marynarki wojennej, gdzie zacumowany jest lotniskowiec.

Według źródeł amerykańskich, Hagel będzie tylko pierwszym szefem Pentagonu, ale i pierwszym zagranicznym gościem na pokładzie _ Liaoning _.

Wcześniej, podczas wizyty w Japonii Hagel wezwał Chiny do odpowiedzialnego korzystania _ z wielkiej siły _, jaką dysponują. Hagel zaapelował również do Chin o okazanie szacunku wobec sąsiednich państw.

Japonia i Stany Zjednoczone są zaniepokojone rozbudową potencjału militarnego Chin oraz zaostrzaniem się konfliktu japońsko-chińskiego wokół wysp nazywanych w Japonii Senkaku, a w Chinach Diaoyuna, na Morzu Wschodniochińskim. _ - Czymś, o czym będę rozmawiał (podczas wizyty) w Chinach jest szacunek dla sąsiadów. Wymuszanie i zastraszanie są zabójczymi metodami, które prowadzą do konfliktu. (...) Wszystkie narody i ludzie wymagają szacunku _ - powiedział amerykański sekretarz obrony.

Spór o wyspy Hagel porównał do konfliktu na Krymie i działań podjętych tam przez Rosję. - _ Nie można krążyć dookoła świata i siłą zmieniać ustalonych granic, naruszać integralności terytorialnej państw i suwerenności narodów niezależnie, czy dotyczy to małych wysp na Pacyfiku czy wielkiego narodu w Europie _ - powiedział Hagel.

Chiny mają również spory terytorialne z Wietnamem i Filipinami o niektóre akweny Morza Południowochińskiego, pod których dnem mogą znajdować się duże złoża ropy i gazu.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąd: Amerykanie szpiegowali na rzecz Chin Sąd uznał, że dwójka Amerykanów sprzedała Chińczykom amerykańską metodę wytwarzania dwutlenku tytanu.
Przez to Obama i USA straciły zaufanie Chin Chiński wiceszef MSZ Zhang Yesui wezwał charge d'affaires ambasady USA w Pekinie by zaprotestować przeciwko spotkaniu prezydenta Stanów z Dalajlamą XIV.
To spotkanie zaszkodzi relacjom USA-Chiny Będzie ono również "poważną ingerencją" w sprawy wewnętrzne Chin - głosi komunikat chińskiego resortu dyplomacji.
USA chcą mediować między chinami a dalajlamą Stany Zjednoczone apelują do Chin o wznowienie dialogu z dalajlamą.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)