Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bośna i Hercegowina ogarnięta protestami. 88 proc. mieszkańców je popiera

0
Podziel się:

Połowa wątpi jednak, czy demonstracje poprawią sytuację w kraju, w którym 40 proc. ludzi nie ma stałej pracy, a rząd federacji muzułmańsko-chorwackiej liczy 140 ministrów i wiceministrów.

Bośna i Hercegowina ogarnięta protestami. 88 proc. mieszkańców je popiera
(PAP/EPA)

Wyniki sondażu opinii publicznej opublikowane w czwartek na uważanym za wiarygodny bośniackim portalu informacyjnym Klix.ba mówią o tym, że 47 proc. ludności niespełna czteromilionowej Bośni i Hercegowiny udziela demonstracjom poparcia bez zastrzeżeń.

Prawie tyle samo popiera je, ale potępia podpalanie rządowych budynków i inne akty przemocy, do jakich doszło w dawnym ośrodku przemysłowym, Tuzli, gdzie protesty się zaczęły, czy w stolicy, Sarajewie.

Według doniesień agencyjnych demonstracje ludności stają się stopniowo mniej liczne, a desperackie nastroje ustępują miejsca poczuciu beznadziejności i bezsilności.

Jednak połączyły one dobrze zarabiających przedstawicieli wolnych zawodów z tymi, którzy pracują za równowartość 150 euro miesięcznie - mówi cytowany przez zagraniczne media Orhan Hadżagić, naczelny redaktor ukazującego się w Sarajewie tygodnika _ Novo Vrijeme _.

Uważa on za pozytywny _ już sam fakt, że pojawił się ruch obywatelski, który dystansując się od nacjonalizmu i demonstrując wolę zbliżenia się do (standardów) Unii Europejskiej, opanował ulice i chce rozliczyć rządzących _.

Zagraniczni obserwatorzy jako jedno z głównych źródeł protestu ludności Bośni, zdesperowanej sytuacją w kraju, wskazują wszechogarniającą korupcję. Według przedstawicieli Transparency International jest ona w Bośni większa, niż np. w Namibii lub Ghanie. Sprawiła, że po prywatyzacji w sprzedawanych za bezcen zakładach przemysłowych zniknęło 80 proc. miejsc pracy.

Orhan Hadżagić uważa za jeden z pozytywnych rezultatów obecnego ruchu protestacyjnego przezwyciężenie chorwackich, serbskich i bośniackich (muzułmańskich) nacjonalizmów i napięć między wyznawcami różnych religii.

_ W Tuzli, gdzie robotnicy od dwóch lat nie otrzymują wypłat - napisał madrycki dziennik _El Pais" - ludzie protestują przeciwko oszukańczej prywatyzacji fabryk, w Sarajewie przeciwko paraliżowi rządu federalnego, w Mostarze - przeciwko burmistrzowi, a wszystkie protesty łączy w jedną całość to, że ludzie mają dość niekompetencji polityków".

Czytaj więcej w Money.pl
Unieważnią wybory? Potrzebna aprobata króla Członek tajlandzkiej Komisji Wyborczej powiedział, że może się okazać niemożliwe zakończenie przerwanego procesu wyborczego.
Liderzy opozycji dzisiaj na barykadach Zapowiedziano wystąpienia liderów opozycji - Witalija Kliczki, Arsenija Jaceniuka i Ołeha Tiahnyboka, w których podsumują miniony tydzień.
Zamieszki na ulicach Rio de Janeiro. Powód? W Rio de Janeiro doszło do gwałtownych protestów przeciwko korupcji i podwyżce cen biletów komunikacji miejskiej o około 10 procent.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)