Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni: Tego artykułu ACTA nie wprowadzimy w życie

0
Podziel się:

Najnowsza deklaracja Michała Boniego w sprawie umowy. Chciał odejść.

Boni: Tego artykułu ACTA nie wprowadzimy w życie
(Radek Pietruszka/PAP)

Jeśli w art. 27. ustęp 4 ACTA pojawiają się zagrożenie dotyczące osób prywatnych, internautów, _ to my na pewno tego nie wprowadzimy do polskiego prawa i będą te przepisy, które istnieją do tej pory. _ powiedział dzisiaj Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.

Aktualizacja, godz. 11.04

_ - Podpisanie tego dokumentu, nie oznacza jego funkcjonowania jako prawa _ - powiedział dzisiaj w Radiu ZET Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, komentując wczorajsze podpisanie przez Polskę umowy ACTA.

Minister Boni przypomniał, że premier _ wyraźnie powiedział, że nie zaczniemy procesu ratyfikacji bez wyjaśnienia wszystkich wątpliwości i bez przeglądu polskiego prawa, tak aby zobaczyć czy jest tam coś, co zagraża wolności internetowej _.

_ - 90 procent dokumentu - powiedział min. Boni - dotyczy ustawodawstwa i kompetencji europejskiej, 10 procent dotyczy ustawodawstwa polskiego, w tym obszarze, który dotyczy karania. To było sprawdzane i nikt nie zamierza w Polsce dokonywać żadnych zmian w stosunku do istniejącego prawa, którego nikt nie negował _.

Przywołując art. 27 ustęp 4. min. Boni zaznaczył, że _ skoro tam pojawia się to szeroko omawiane zagrożenie, że strona może wprowadzić przepisy, które bardziej ścigałyby osoby prywatne, internautów, to my na pewno tego nie wprowadzimy do polskiego prawa i będą te przepisy, które istnieją do tej pory. _

_ - Nie wolno nam wejść w procedurę ratyfikacyjną, jeśli nie rozproszymy wszystkich wątpliwości _ - podkreślił Boni. - _ A jeśli nie będziemy umieli ich rozproszyć patrząc na nasze prawo i tamten dokument, bo nasze prawo nie jest restrykcyjne, a wynikałoby, że Unia jest bardziej restrykcyjna, to wtedy nie powinniśmy tego dokumentu ratyfikować _.

Ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz podpisała w czwartek w siedzibie MSZ w Japonii umowę ACTA o zapobieganiu handlu podróbkami. Ambasador podpisała dokument na mocy upoważnienia udzielonego jej 24 stycznia przez premiera Donalda Tuska.

Artykuł 27 ustęp 4. ACTA przewiduje _ możliwość wydania przez swoje właściwe organy dostawcy usług internetowych nakazu niezwłocznego ujawnienia posiadaczowi praw informacji wystarczających do zidentyfikowania abonenta, co do którego istnieje podejrzenie, że jego konto zostało użyte do naruszenia _ praw związanych ze znakami towarowymi, praw autorskich i pokrewnych.

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE. Jego nazwę można przetłumaczyć jako _ porozumienie przeciw obrotowi podróbkami _, dotyczy jednak ochrony własności intelektualnej w ogóle, również w internecie. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem.

"Internauci są bezpieczni"

Minister sprawiedliwości zapowiedział, że przed ratyfikacją porozumienia ACTA zostaną przeanalizowane sytuacje, w których mogłoby ono być niekorzystne dla Polaków. Jarosław Gowin poinformował w_ Programie Trzecim Polskiego Radia _, że jego resort przygotował projekt _ klauzuli bezpieczeństwa _, chroniącej internautów przed skutkami wprowadzenia ACTA.

- _ Mamy dużo czasu na ratyfikację, w tym czasie będziemy analizować wszystkie potencjalne sytuacje, w których obywatele polscy byliby narażeni na sankcje dalsze niż wynika to z polskiego prawa. Możemy wprowadzić taką klauzulę bezpieczeństwa. W ministerstwie sprawiedliwości przygotowywaliśmy taki projekt - internauci są bezpieczni _ - powiedział Jarosław Gowin.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI:

Gowin dodał, że popiera rozwiązanie zaproponowane przez premiera Donalda Tuska, zgodnie z którym ACTA została podpisana przed ratyfikacją. Przyznał jednak, że uważał duch porozumienia za zbyt represyjny.

Minister sprawiedliwości wyraził opinię, że państwo zdało egzamin w momencie niedawnego kryzysu w prokuraturze. Obywatele mogą mieć poczucie, że rząd trzymał rękę na pulsie. Zdaniem Jarosława Gowina, prokuratura w Polsce ma bardzo szeroką autonomię, ale ostatnie wydarzenia pokazały, że źle z niej korzysta. Trzeba więc zwiększyć kontrolę parlamentu nad prokuraturą. Prokurator Generalny powinien składać sprawozdania parlamentowi:

Minister obrony Tomasz Siemoniak ma dziś przedstawić stanowisko w sprawie wniosku Prokuratora Generalnego o powołanie nowego Naczelnego Prokuratora Wojskowego. Gowin powiedział, że jego ocena jest zbieżna z oceną ministra Siemoniaka.

Minister Gowin powiedział, że po reformie prokuratury prokuratorzy wojskowi pozostaną żołnierzami, ale będą pracować w ramach prokuratur cywilnych. Szczegóły zmian zostaną ustalone po konsultacjach ze środowiskiem prokuratorskim.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni powiedział w piątek w Radiu ZET, że w poniedziałek przedstawił premierowi Donaldowi Tuskowi gotowość do dymisji. _ - Pan premier na razie jej nie przyjął _ - powiedział minister. Premier Donald Tusk zapowiedział wczoraj, że poprosi Boniego i szefa resortu kultury Bogdana Zdrojewskiego o szczegółowe wyjaśnienia w sprawie konsultacji dotyczących ACTA.

- _ Jeśli pojawiały się jakieś wątpliwości, co do sposobu konsultowania (umowy) przez ministra Zdrojewskiego, to na pewno wyciągnę konsekwencje, jeśli to się potwierdz _i - powiedział premier. Jak zadeklarował jest gotów do poważnej rozmowy w celu przejrzenia _ wszystkich przepisów prawa, które upoważniają instytucje państwowe do przesadnych, za daleko idących kompetencji w dziedzinie kontrolowania obywateli _.

Boni wczoraj powiedział, że premier był i jest na tym punkcie _ wrażliwy _. - _ Dlatego - szczerze mówiąc - dostaliśmy burę w ostatnich dniach _ - mówił Boni. Dodał, że kilka razy przekazywano resortowi kultury sugestie, żeby mocniej konsultowało się ze środowiskami internautów ws. ACTA. Nie chciał jednak powiedzieć, że to Zdrojewski jest odpowiedzialny za to, jak wyglądały konsultacje. - _ Jeśli mam jakieś poczucie niezrealizowania swojego zadania, to właśnie w tym obszarze _ - dodał.

Piątkowa _ Rzeczpospolita _ podała, że wielu członków rządu podważa zasadność podpisania porozumienia ACTA, a nad ministrem kultury _ zbierają się czarne chmury _. _ Działacze PO mówią, że jeśli ktoś zapłaci stanowiskiem za kryzys wokół ACTA, będzie to właśnie Zdrojewski _ - pisze gazeta.

Czytaj więcej o ACTA w Money.pl
W rządzie jest spór? Premier wyjaśnia, że... Jak zadeklarował, jest gotów do poważnej rozmowy w celu przejrzenia _ wszystkich za daleko idących kompetencji w dziedzinie kontrolowania obywateli _.
Ścigają ludzi, którzy zaatakowali premiera Wczoraj rano hakerzy włamali się na stronę kancelarii premiera i umieścili na niej link do filmiku z serwisu YouTube, na którym pani Basia, znana z _ Baśka blog _, parodiuje przemówienie generała Jaruzelskiego.
Nie ma odwrotu od ACTA. "Sami nie wiemy, co podpisujemy" Polska nie może sobie pozwolić na niepodpisanie umowy - ocenia Michał Boni.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)