Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bliżej zmian w sposobie powoływania sędziów

0
Podziel się:

Resort sprawiedliwości, który przygotował propozycję, wskazuje, że w ubiegłych latach powołanie sędziego trwało ponad rok. W tym roku może być jeszcze gorzej.

Bliżej zmian w sposobie powoływania sędziów
(Ene/Dreamstime)

Skrócenie postępowań w sprawie powoływania sędziów na wolne stanowiska ma na celu projekt zmian m.in. w Prawie o ustroju sądów powszechnych, który poparła sejmowa komisja sprawiedliwości. Propozycja trafi do drugiego czytania w Sejmie.

_ - Usprawnienie procedury nominowania kandydatów na stanowiska sędziów, a przede wszystkim skrócenie wszelkiego rodzaju terminów spowoduje to, że nie będzie nieobsadzonych stanowisk sędziowskich _ - mówił o projekcie wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń.

Resort sprawiedliwości, który przygotował propozycję, wskazuje, że w ubiegłych latach powołanie sędziego trwało ponad rok. Obecnie może być jeszcze gorzej, bo ostatnia nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, która weszła w życie w 2012 r., wprowadziła sformalizowane procedury odwoławcze, co dodatkowo może wydłużyć całe postępowanie nominacyjne. Rządowi eksperci wyliczyli, że proponowane rozwiązania skrócą proces obsadzania stanowisk sędziowskich do ok. 200 dni.

Sprzyjać ma temu wprowadzenie procedury elektronicznej. Każdy kandydat do objęcia stanowiska sędziego zakładałby konto w systemie teleinformatycznym, a wszystkie dokumenty dotyczące powołania go na stanowisko sędziowskie - dotychczas papierowe - byłyby zastępowane dokumentami elektronicznymi. Doręczenia dokumentów i zawiadomienia również odbywałyby się elektronicznie. Z systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie nominacyjne korzystałaby także Krajowa Rada Sądownictwa.

Zastrzeżenia środowisk sędziowskich budzi pomysł, by nie można było kandydować równolegle na kilka wolnych stanowisk. Projekt nie uniemożliwi kandydatowi na sędziego ponownego zgłoszenia swojej kandydatury po zakończeniu pierwszej procedury nominacyjnej. Jednak zdaniem wielu sędziów taka zmiana naruszy konstytucyjną zasadę równości obywateli wobec prawa.

W związku z tym Anna Grodzka (TR) zgłosiła poprawkę proponowaną przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich _ Iustitia _, zgodnie z którą kandydat na sędziego sądu rejonowego mógłby zgłosić się do więcej niż jednego sądu, ale tylko w jednym okręgu sądowym. Propozycja nie zyskała poparcia większości komisji i została zgłoszona jako wniosek mniejszości.

Projekt ma też usprawnić oceny kwalifikacji kandydatów. Dotychczasowy system oceny przez sędziego wizytatora nie sprawdził się, bo na zwolnione stanowiska zgłasza się z reguły kilkudziesięciu i więcej kandydatów, a liczba sędziów wizytatorów jest niewielka. Kwalifikacje kandydata miałby więc oceniać sędzia wyznaczony przez prezesa sądu, a nie sędzia wizytator.

Zgodnie z projektem do dwóch tygodni zostałby skrócony termin zawiadomienia ministra sprawiedliwości o zwolnionym stanowisku sędziowskim. Z trzech do jednego miesiąca byłby też skrócony termin przydzielenia przez ministra stanowiska do danego albo innego sądu bądź zniesienia stanowiska. Natomiast bez zmian pozostałby miesięczny termin na zgłoszenie kandydatury na wolne stanowisko sędziowskie.

Proponowane zmiany miałyby wejść w życie z początkiem października.

Czytaj więcej w Money.pl
Pisma z sądu w kiosku? Sędziowie mają obawy Od nowego roku już nie Poczta Polska, ale Polska Grupa Pocztowa zajmuje się dostarczaniem korespondencji z sądów.
Oskarżeni o ponad 750 oszustw w sieci Oskarżeni mieli oszukać ponad 860 osób z całego kraju na łączną kwotę blisko 1,2 mln zł.
Oto dowód na "nietykalność" Macierewicza Trwające od 2007 roku śledztwo umorzono ze względu na brak znamion czynu przestępczego. Śledczy uznali, że Macierewicz nie był funkcjonariuszem publicznym.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)