Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bilans wojny domowej w Syrii. Są kolejne liczby

0
Podziel się:

W minionym roku konflikt zbrojny w Syrii pochłonął 76 021 ofiar, z czego nieco mniej niż połowa to cywile

Bilans wojny domowej w Syrii. Są kolejne liczby
(AP/FOTOLINK/East News)

- informuje w pierwszym dniu Nowego Roku, Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, systematycznie monitorujące sytuację w tym kraju.

Obserwatorium, mające siedzibę w Wielkiej Brytanii, lecz dysponujące rozległą siecią informatorów w Syrii, informuje, że w następstwie konfliktu w tym kraju w ubiegłym roku zginęło 33 278 cywilów. Według danych ONZ od 2011 roku, gdy antyprezydenckie protesty w Syrii przekształciły się w wojnę domową, zginęło ogółem około 200 000 ludzi.

W czwartek syryjska telewizja wyemitowała materiał filmowy z noworocznego spotkania prezydenta Syrii Baszara el-Asada z żołnierzami na obrzeżach Damaszku. Obrazom, jak pisze Reuters, towarzyszyła muzyka patriotyczna. Pokazano Asada rozmawiającego z żołnierzami, obejmującego ich i wspólnie z nimi spożywającego posiłek, co zostało zaprezentowane jako podnoszące morale żołnierzy. Asad, który jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, nieczęsto jest pokazywany w miejscach publicznych.

Konflikt w Syrii, który rozpoczął się w roku 2011, przerodził się w wojnę; siły prorządowe walczą w niej z wieloma rebelianckimi ugrupowaniami, w tym wspieranymi przez Zachód, a także z powiązanym z Al-Kaidą Frontem al-Nusra i dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS). Ugrupowania te walczą też między sobą.

Czytaj więcej w Money.pl
Głodówka ponad tysiąca Syryjczyków - _ Niektórzy z głodujących zostali skazani na 30 lat jedynie za udział w pokojowych manifestacjach, a inni zostali uwięzieni w sposób arbitralny _ - mówi jeden z odsiadujących wyrok.
Głód zbiera żniwo. Zmarło ponad 100 dzieci Większość zgonów nastąpiła na przedmieściach Damaszku, zwanych Wschodnią Gutą.
Wojna z Państwem Islamskim. Naloty koalicji pod wodzą USA Celem były m.in. obiekty islamistów w pobliżu syryjskiego Kobane.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)