Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będzie śledztwo w sprawie zmarłego w Syrii lekarza

0
Podziel się:

Abbasa Khana, brytyjski lekarz zmarł w więzieniu reżimu Baszara el-Asada. Brytyjskie władze zapowiedziały przeprowadzenie sekcji zwłok, by ustalić przyczynę śmierci 32-latka.

Będzie śledztwo w sprawie zmarłego w Syrii lekarza
(upyernoz/CC/Flickr)

Zwłoki Abbasa Khana, brytyjskiego lekarza, który zmarł w więzieniu reżimu Baszara el-Asada, zostały przetransportowane w niedzielę do W. Brytanii z Libanu.

W transporcie ciała z Syrii do Libanu brali udział przedstawiciele Czerwonego Krzyża. Stamtąd samolotem przewieziono je na londyńskie lotnisko Heathrow. Adwokat rodziny lekarza Nabeel Sheikh powiedział BBC, że matka Khana i brat liczą, że wyniki sekcji zwłok będą znane już w poniedziałek.

Sheikh poinformował też, że w dokładne wyjaśnienie przyczyn zgonu Khana zaangażowane jest brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych i Scotland Yard, które uznały jego śmierć za _ podejrzaną _.

Według władz syryjskich przyczyną śmierci Khana _ było uduszenie przez powieszenie _, a więzień popełnił samobójstwo w celi.

W taką wersję wydarzeń nie wierzy matka Khana, Fatima. _ Syryjski wywiad go zabił. To mordercy _ - oświadczyła. Dodała, że reżim Asada nie potrafi _ dostrzec różnicy między pracownikiem organizacji niosącej pomoc humanitarną a terrorystą _. _ Jego zadanie polegało na ratowaniu życia, a nie odbieraniu go _ - podkreśliła matka zmarłego lekarza.

Khan, chirurg ortopeda z Londynu, został aresztowany w listopadzie 2012 roku w Aleppo, w północno-zachodniej Syrii, dokąd pojechał, aby pomagać rannym cywilom. Został aresztowany w ciągu 48 godzin od przyjazdu do Aleppo.

Rząd brytyjski oskarżył syryjskie władze o to, że de facto zamordowały lekarza. Również syryjska organizacja pozarządowa ogłosiła, że Damaszek jest odpowiedzialny za śmierć więźnia, który zmarł na skutek tortur.

Informacje o śmierci mężczyzny przekazano jego matce, która przebywała w Damaszku w ciągu minionych czterech miesięcy. Kiedy wcześniej w tym roku matka odnalazła Khana w więzieniu w syryjskiej stolicy, ważył on zaledwie 32 kg i ledwie był w stanie chodzić. Twierdził, że w czasie pobytu w areszcie, gdzie przetrzymywano go bez postawienia mu zarzutów, był torturowany i przez większość czasu przetrzymywany w izolacji; mężczyzna miał dwoje dzieci.

Czytaj więcej w Money.pl
Trują ich bronią chemiczną. Ale dostali leki - Te leki mogą ochronić tysiąc osób - powiedział Laurent Fabius, szef francuskiej dyplomacji.
42 osoby w tym 6 dzieci zginęły w nalocie Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża podał, że od początku wojny w Syrii, rannych zostało co najmniej 500 tys. osób.
Tajemnicza śmierć Brytyjczyka w Syrii Syryjskie władze poinformowały w sobotę, że wydały przedstawicielom Czerwonego Krzyża ciało brytyjskiego lekarza, który zmarł po rocznym pobycie w więzieniu reżimu.
Skandynawowie wywiozą broń z Syrii Do Syrii popłynie duński okręt wojenny i transportowiec, a także dwie jednostki norweskie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)