Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
michał boni
14.05.2009 07:45

Będą zmiany w sądownictwie. Prawo jest przeregulowane

Zdaniem Michała Boniego, sądy są nieefektywnie zarządzane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Zdaniem ministraMichała Boniego, prawo jest przeregulowane, a sądy są nieefektywnie zarządzane. Sędziowie zamiast zajmować się orzecznictwem, mają masę dodatkowych zadań.

_ Gazeta Wyborcza _ wyjaśnia, że zmienić to mają najnowsze projekty Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort zapowiada zmiany ustrojowe, jakich nie było od przełomu 1989 roku. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Jednym z priorytetów jest uwolnienie sędziów od obowiązków administracyjnych przez wprowadzenie funkcji menedżera sądowego. Byliby oni powoływani na osiem lat w drodze konkursu spośród specjalistów od zarządzania instytucjami publicznymi. Menedżerowie mieliby zarządzać urzędnikami i innymi pracownikami sądu. Z kolei zwierzchnikiem sędziów nadal pozostawałby prezes sądu.

Podniesieniu jakości działania sądów ma również służyć wprowadzenie systemu okresowych ocen prac sędziów. _ Gazeta Wyborcza _ wylicza, że w projekcie znalazły się także zmiany dotyczące skarg i wniosków o pociągnięcie sędziów do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Miałyby niezwłocznie trafiać do rzecznika dyscyplinarnego.

Plany te z zadowoleniem przyjmuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która do tej pory z zaniepokojeniem obserwowała funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju.

Dziennik zaznacza, że nie wszyscy popierają projekt. Przeciw jest Krajowa Rada Sądownictwa, która ma dziś przedstawić swoje stanowisko na temat propozycji ministerstwa.

Tagi: michał boni, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz