Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będą podwyżki dla sędziów

0
Podziel się:

W przyszłym roku wynagrodzenia sędziów wzrosną o tysiąc złotych
brutto.

Będą podwyżki dla sędziów
(PAP/Bogdan Borowiak)

W przyszłym roku wynagrodzenia sędziów _ niezależnie od rozwiązań systemowych _ wzrosną o tysiąc złotych brutto - zapowiedział rząd.

Rada Ministrów odniosła się w ten sposób do skierowanego do niej pod koniec lipca przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka dezyderatu dotyczącego wysokości zarobków sędziowskich.

_ Rząd uważa, że system wynagradzania sędziów wymaga zmian, dlatego przewiduje przyjęcie odpowiednich ustaw _ - głosi rządowy komunikat. Dodano w nim, iż środki na podwyżki zostały zagwarantowane w projekcie ustawy budżetowej.

Rząd podkreślił także, że zapewnienie wynagrodzenia i warunków pracy odpowiadającego godności funkcji sędziego _ łączy się z wysokimi wymaganiami zawodowymi i etycznymi wobec tej grupy zawodowej _.

W swym lipcowym dezyderacie sejmowa komisja zaznaczyła, że aktualne wynagrodzenia sędziów _ nie odpowiadają godności sprawowanego przez nich urzędu oraz zakresowi ich obowiązków _. _ Komisja postuluje także, aby wskaźniki wynagrodzeń sędziowskich nie były zależne w jakimkolwiek stopniu od czynnika politycznego i administracyjnego _ - dodali posłowie.

W dezyderacie podkreślono też, że aktualne płace sędziów (w przypadku sądów rejonowych początkowo ponad 4,4 tys. zł, w przypadku okręgowych ponad 5,6 tys. zł brutto) nie odpowiadają zapisom konstytucji i apelowano o ich podniesienie.

We wrześniu podwyżki planowane w przyszłorocznym budżecie o ponad tysiąc złotych brutto dla wszystkich sędziów i prokuratorów zapowiadał już minister sprawiedliwościZbigniew Ćwiąkalski.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)