Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protest weterynarzy
09.02.2011 08:15

Będą nowe etaty dla weterynarzy?

Ministerstwo Rolnictwa chce rozszerzenia kompetencji Inspekcji Weterynaryjnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Joyfull/Dreamstime)

Ministerstwo rolnictwa chce, by Inspekcja Weterynaryjna przejęła większość zadań wykonywanych przez weterynarzy prywatnej praktyki. Resort opublikował projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie.

Projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej ministerstwo rolnictwa przedstawiło na swojej stronie internetowej. W uzasadnieniu napisano, że proponowana nowela _ ma na celu usprawnienie realizacji przez powiatowych lekarzy weterynarii ustawowych zadań Inspekcji Weterynaryjnej z zakresu ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego w celu zapewnienia ochrony zdrowia publicznego _.

W projekcie proponuje się m.in., by powiatowy lekarz weterynarii mógł wyznaczyć do wykonywania czynności należących do Inspekcji wszystkich lekarzy weterynarii, a nie, jak jest obecnie, tylko tych, którzy nie są pracownikami tej instytucji. Badanie zwierząt i mięsa na obecność włośni ma być wykonywane tylko w ramach obowiązków służbowych pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, bez możliwości przekazywania tych czynności innym osobom w ramach tzw. wyznaczeń.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t128292.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zabraknie;miesa;weterynarze;sie;buntuja,128,0,748672.html) Zabraknie mięsa? Weterynarze się buntują
Aby Inspekcja Weterynaryjna mogła przejąć te zadania, w inspektoratach powiatowych potrzebne byłoby dodatkowo od 1 lipca 2011 roku 905 etatów, a szacunkowe koszty zatrudnienia lekarzy weterynarii wyniosłyby od lipca do końca roku 35 milionów 750 tysięcy złotych.

Dla porównania, koszt wynagrodzeń lekarzy prywatnej praktyki w całym 2010 roku wyniósł 75 milionów złotych - wynika z uzasadnienia.

Zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego, takie przejęcie zadań przez Inspekcję Weterynaryjną jest możliwe i nie będzie ono kosztowało więcej niż obecnie. Zakładów decydujących o zaopatrzeniu rynku wewnętrznego w mięso oraz eksporcie jest niewiele, mogą być one obsługiwane przez państwowa służbę weterynaryjną, uważa minister. Zaznacza jednak, że _ na razie sprawa ta jest dyskutowana _.

W grudniu zeszłego roku Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna sprzeciwiła się ministerialnemu rozporządzeniu obniżającemu opłaty za wystawianie świadectw zdrowia dla trzody i ich likwidację w przypadku świń przeznaczonych do uboju. Rada zdecydowała wówczas o proteście, który polegał na zaprzestaniu badania zwierząt i wystawianiu świadectw. Taka akcja mogła sparaliżować handel mięsem.

Protest przerwały uzgodnienia dotyczące rozporządzeń w sprawie m.in. zmiany stawek za świadczenie usług weterynaryjnych, które miało przygotować ministerstwo. KRL-W zapowiedziała na 27 lutego nadzwyczajny zjazd lekarzy.

W opinii szefa resortu, protesty weterynarzy z przełomu roku były nieproporcjonalne do resortowych propozycji dotyczących zmian opłat za ich usługi. W jego przekonaniu spowodowało to _ wrażenie zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego _, do czego on nie może dopuścić.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/inspekcja;weterynaryjna;nie;dla;prywatnych,69,0,767813.html) Inspekcja weterynaryjna nie dla prywatnych? Marek Sawicki liczy na porozumienie z lekarzami weterynarii wolnej praktyki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t128292.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/resort;zaskoczony;protestem;weterynarzy,33,0,749857.html) Resort zaskoczony protestem weterynarzy Według Ministerstwa Rolnictwa nie ma problemu z badaniami zwierząt w rzeźniach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t128814.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/minister;sawicki;straszy;weterynarzy,88,0,752472.html) Minister Sawicki straszy weterynarzy Grozi, że ministerstwo rolnictwa zrezygnuje z pracy prywatnych specjalistów.
Tagi: protest weterynarzy, weterynarze, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz