Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ateizm podstawą przyznania azylu? Już tak

0
Podziel się:

Władze Wielkiej Brytanii przyznały azyl Afgańczykowi ateiście, ponieważ uznały, że w jego kraju groziłaby mu śmierć.

Ateizm podstawą przyznania azylu? Już tak
(David Jones/CC/Flickr)

To pierwszy przypadek, gdy prawo azylu przyznano osobie niewierzącej na podstawie prawa do wolności przekonań - podkreślają jego prawnicy.

Prawo do wolności przekonań, zawarte w konwencji ONZ o uchodźcach z 1951 r., w zamyśle jej twórców miało obejmować mniejszości religijne, a także osoby prześladowane ze względu na przekonania polityczne lub przynależność do określonej rasy, narodowości czy grupy społecznej.

Mężczyzna, którego nazwiska nie ujawniono, przybył do Wielkiej Brytanii w 2007 r. w wieku 16 lat, ratując się przed zemstą klanu, z którym jego rodzina była skonfliktowana. W 2013 r. wygasła jego wiza pobytowa. Wychowany w tradycji i wierze muzułmańskiej, w Wielkiej Brytanii zobojętniał na religię i został ateistą.

Sprawą 23-letniego Afgańczyka zajęła się działająca nieodpłatnie poradnia prawna działająca przy Uniwersytecie Kentu. Prawni przedstawiciele mężczyzny przekonywali, że w razie powrotu do ojczyzny groziłaby mu kara śmierci za wyrzeczenie się wiary, dlatego musiałby kryć się ze swymi przekonaniami, co jest praktycznie niemożliwe w kraju, w którym islamem przepojone jest życie codzienne i kultura.

_ Staraliśmy się przekonać władze, że ateista ma takie samo prawo do ochrony przed prześladowaniami, co osoba wierząca ze względu na wyznawaną religię _ - powiedziała we wtorek Claire Splawn, studentka drugiego roku prawa na Uniwersytecie Kentu, która pomagała Afgańczykowi. _ Podjęta decyzja oznacza, że (w ocenie brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych)
brak przekonań religijnych sam w sobie stanowi przemyślany i wyznawany z powagą światopogląd _ - tłumaczyła.

_ Wolność wyznania dla humanistów, ateistów i innych niewierzących jest tak samo ważnym elementem swobody przekonań, jak dla wierzących możliwość praktykowania religii _ - podkreśla Andrew Copson z Brytyjskiego Stowarzyszenia Humanistów (British Humanist Association).

Czytaj więcej w Money.pl
Mniej uchodźców - władze zadowolone Władze w Brukseli podkreślają jednocześnie, że wraz ze spadkiem liczby wniosków, wzrasta liczba osób, które otrzymują status uchodźcy.
Nowe przepisy o imigrantach w Izraelu Prawo pozwala na przetrzymywanie bez ograniczeń czasowych osób starających się o azyl w tzw. ośrodku półotwartym. Organizacje obrony praw człowieka w Izraelu i opozycja kwestionują otwarty charakter tych miejsc.
Uchodźcy szturmują granice Niemiec W tym roku wniosek o azyl złożyło już 74 tysiące osób.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)