Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ataki dronów w Pakistanie. Premier apeluje do Baracka Obamy

0
Podziel się:

Używanie zdalnie sterowanych samolotów do zabijania domniemanych islamistycznych rebeliantów od dawna wywołuje kontrowersje.

Nawaz Sharif (z lewej) i Barack Obama (z prawej)</br>
Nawaz Sharif (z lewej) i Barack Obama (z prawej)</br> (PAP/EPA)

Premier Pakistanu Nawaz Sharif wezwał Baracka Obamę do wstrzymania ataków samolotów bezzałogowych na cele na terytorium pakistańskim, który to problem stanowi jedną z głównych przeszkód dla normalizacji stosunków między obu państwami.

_ - Poruszyłem kwestię dronów na naszym spotkaniu, podkreślając konieczność zakończenia takich ataków _ - powiedział Sharif po rozmowach z Obamą w Białym Domu.

Według opublikowanego w ubiegłym tygodniu raportu ONZ, władze Pakistanu potwierdziły, że dokonywane na jego terytorium ataki samolotów bezzałogowych USA spowodowały śmierć co najmniej 400 cywilów i dalszych 200 osób, które prawdopodobnie nie były zaangażowane w działania zbrojne.

Obama przyznał, że między obu państwami istnieją napięcia i _ nieporozumienia _. Jak zaznaczył, wraz z Sharifem zadeklarowali zamiar współpracowania w kwestiach bezpieczeństwa w taki sposób, który _ uszanuje suwerenność Pakistanu _.

_ - Zobowiązaliśmy się do współpracy i zapewnienia, by zamiast być źródłem napięć między obu naszymi krajami, mogło to być dla nas źródłem siły jako partnerów współpracujących ze sobą _ - dodał prezydent USA.

Używanie przez Stany Zjednoczone zdalnie sterowanych samolotów do zabijania domniemanych islamistycznych rebeliantów w Pakistanie wywołuje od dawna kontrowersje, choć liczba takich ataków w ostatnich miesiącach spadła. Odbywają się one głównie na graniczących z Afganistanem Federalnie Zarządzanych Obszarach Plemiennych, gdzie praktycznie nie sięga władza rządu centralnego, a talibowie mają dużą swobodę działania.

Czytaj więcej w Money.pl
Amnesty karci USA za ataki dronów Dla USA drony stanowią kluczowy element walki z grupami terrorystycznymi, które - jak twierdzą amerykańskie władze - organizują wypady do sąsiedniego Afganistanu.
Amerykańskie drony zabiły 400 cywilów! Dokument, sporządzony został przez specjalnego sprawozdawcę ONZ do spraw praw człowieka i zwalczania terroryzmu Bena Emmersona
Atak dronu w Pakistanie. 17 osób nie żyje Dwa pociski rakietowe spadły na dom niedaleko targowiska w Miranszah, głównym mieście Północnego Waziristanu. Obszar ten uważany jest za bastion talibów i innych grup islamistycznych powiązanych z Al-Kaidą.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)