Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Władze Pakistanu potwierdziły śmierć cywilów w atakach dronów

0
Podziel się:

Dokument, sporządzony został przez specjalnego sprawozdawcę ONZ do spraw praw człowieka i zwalczania terroryzmu Bena Emmersona

Władze Pakistanu potwierdziły śmierć cywilów w atakach dronów
(Cpl Mark Webster/Defence Images/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Wśród co najmniej 2200 ludzi zabitych na terytorium kraju w atakach samolotów bezzałogowych USA co najmniej 400 osób to cywile - poinformowała agencja Reuters, powołując się na raport ONZ na ten temat.

Dokument, sporządzony przez specjalnego sprawozdawcę ONZ do spraw praw człowieka i zwalczania terroryzmu Bena Emmersona, wzywa również Stany Zjednoczone do opublikowania własnych danych, dotyczących liczby cywilnych ofiar akcji z użyciem samolotów bezzałogowych.

Jak podał Emmerson, ministerstwo spraw zagranicznych Pakistanu zarejestrowało od roku 2004 co najmniej 330 ataków takich samolotów na graniczących z Afganistanem Federalnie Zarządzanych Obszarach Plemiennych. Ich rezultatem było zabicie co najmniej 2200 ludzi i poważne ranienie co najmniej 600.

Władze Pakistanu potwierdziły, że _ co najmniej 400 cywilów zginęło w rezultacie ataków zdalnie sterowanych samolotów, a dalsze 200 ich ofiar należy uznać za osoby, które prawdopodobnie nie były zaangażowane w działania zbrojne _.

- _ Przedstawiciele pakistańskich władz wskazują, że ze względu na niedostateczne informacje i trudności w prowadzeniu skutecznych śledztw podane liczby są zapewne zaniżone _ - dodał Emmerson.

_ Udział CIA w śmiercionośnych operacjach antyterrorystycznych w Pakistanie i Jemenie spowodował niemal nieprzezwyciężalną przeszkodę dla przejrzystości w tej sprawie. Jedną z konsekwencji jest to, że Stany Zjednoczone nie udostępniły własnych danych na temat poziomu strat wśród cywilów w następstwie użycia zdalnie sterowanych samolotów w tajnych operacjach, przeprowadzanych w Pakistanie i gdzie indziej _ - głosi raport ONZ.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)