Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Atak na telewizję w Iraku. Rośnie liczba ofiar

0
Podziel się:

Zamach został przeprowadzony przez pięciu zamachowców, najprawdopodobniej należących do Al-Kaidy - poinformowały irackie siły bezpieczeństwa.

Atak na telewizję w Iraku. Rośnie liczba ofiar
(Polaris Images/East News)

Sześciu dziennikarzy zginęło i sześciu zostało rannych w poniedziałkowym ataku terrorystycznym na telewizję w Tikricie

Zamach został przeprowadzony przez pięciu zamachowców, najprawdopodobniej należących do Al-Kaidy - poinformowały irackie siły bezpieczeństwa.

Pierwszy zamachowiec samobójca zdetonował przed siedzibą telewizji ładunek wybuchowy ukryty w samochodzie, a dwóch następnych wysadziło się już wewnątrz budynku; dwóch kolejnych zastrzelili policjanci.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy w Iraku zginęło dziewięciu dziennikarzy. Bagdad jest krytykowany zarówno za brak wolności prasy, jak i całkowitą bezkarność przestępców, którzy zabijają dziennikarzy - pisze AFP.

W sumie w poniedziałek w zamachach bombowych i strzelaninach w całym Iraku zginęło 26 osób.

Do zamachów doszło między innymi w dzielnicach Bagdadu Abu Ghraib i Dora, na peryferiach stolicy i w mieście Bakuba.

**Posłuchaj relacji z Trikitu:

**

Rząd prowadzi od piątku w zdominowanej przez sunnitów prowincji Anbar operację militarną przeciw bojownikom Al-Kaidy; według nagrania wideo udostępnionego dziennikarzom w poniedziałek atak z powietrza miał tam zniszczyć jedną z baz terrorystów.

Premier Iraku Nuri al-Maliki zapowiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Karbali, że armia "będzie kontynuować (operację) w Anbarze, aż oczyści (prowincję) z terrorystów".

Według rządowego komunikatu siły bezpieczeństwa wspierane przez śmigłowce przeczesują też pustynię przy granicach z Syrią i Jordanią. W konflikt syryjski zaangażowali się dżihadyści z Al-Kaidy, którzy kursują między Irakiem a Syrią.

Sunniccy ekstremiści liczą na ponowne rozpętanie międzywyznaniowego konfliktu, jaki przez pierwsze lata po obaleniu dyktatury Saddama Husajna spychał Irak na krawędź wojny domowej. Zamiarom tym sprzyja konflikt w Syrii, w której sunniccy w większości rebelianci, wspierani przez bojowników Al-Kaidy, walczą z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

Od początku 2013 roku w Iraku znacznie wzrosło napięcie między stanowiącymi większość ludności szyitami a sunnicką mniejszością, wśród której rozpowszechnione jest przekonanie, że rząd premiera Malikiego dąży do jej zmarginalizowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Atak na telewizję. Zabili czterech dziennikarzy Zamach w Tikricie przeprowadzony został przez czterech zamachowców, najprawdopodobniej należących do Al-Kaidy.
Skuto ich i zamordowano. Nie żyje 46 osób Fala przemocy narasta w Iraku od początku roku.
Kierowca kamikadze wysadził się w powietrze Na razie nie wiadomo, kto stoi za zamachem.
Egzekucja w Bagdadzie. 10 ciał w fabryce Do znalezienia ofiar egzekucji doszło wśród obaw przed wznowieniem wojny domowej w Iraku, w czasie gdy od kilku miesięcy ugrupowania związane z sunnickimi ekstremistami z Al-Kaidy atakują szyitów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)