Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
hakimullah mehsud
02.11.2013 11:33

Atak dronów w Pakistanie. Zabity lider talibów już zastąpiony

Zmarły był jednym z najbardziej poważanych komendantów polowych. Za jego głowę FBI wyznaczyło 5 milionów dolarów nagrody.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Pakistańscy talibowie wybrali nowego lidera po tym, jak zginął dotychczasowy przywódca Hakimullah Mehsud. Jego śmierć to potężny cios zadany pakistańskim rebeliantom. Amerykanie obawiają się, że będą chcieli go pomścić.

Aktualizacja 12:22

Said, _ numer dwa _ wśród dowódców talibów, jak pisze agencja Reutera, uważany jest za organizatora dwóch zeszłorocznych ataków. W jednym z nich uwolnionych zostało z więzienia w północno-zachodnim Pakistanie blisko 400 więźniów. Celem drugiego ataku była baza pakistańskiego lotnictwa.

Decyzja o jego wyborze zapadła w głosowaniu rady talibów w sobotę w nieznanym miejscu w Północnym Waziristanie, terytorium plemiennym uważanym za matecznik talibów. Said otrzymał 43 z 60 głosów - podaje portal telewizji Al-Dżazira.

Mehsud, znajdujący się na liście najbardziej poszukiwanych przez FBI terrorystów, stał na czele ugrupowania pakistańskich talibów Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP), od sierpnia 2008 roku uznawanego za organizację terrorystyczną. Za informacje prowadzące do ujęcia Mehsuda FBI wyznaczyło nagrodę w wys. 5 mln dolarów.

Nominacja następcy Mehsuda ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości rozmów pomiędzy talibami a władzami pakistańskimi. We wrześniu władze Pakistanu i TTP zgodziły się na pośrednie rozmowy, by zakończyć trwający od ok. 10 lat konflikt. Obie strony zatwierdziły listę pięciu ewentualnych pośredników, cieszących się szacunkiem władz pakistańskich, plemiennych przywódców i talibów.

Nad Północnym Waziristanem samoloty bezzałogowe (drony) przelatywały również w sobotę. Zwolennicy Mehsuda strzelali do nich w geście gniewu - relacjonują świadkowie. Pogrzeb przywódcy talibów odbył się w piątek wieczorem.

Hakimullah Mehsud stał na czele grupy Tehrik-i-Taliban Pakistan od czterech lat. W przeszłości już kilkakrotnie informowano o jego śmierci. Tehrik-i-Taliban to najpotężniejsza organizacja talibów w Pakistanie. To ona stoi za zabójstwem polskiego inżyniera Piotra Stańczaka porwanego pięć lat temu. Sam Hakimullah Mehsud był jednym z najbardziej poważanych komendantów polowych. Za jego głowę FBI wyznaczyło 5 milionów dolarów nagrody.

We wczorajszym nalocie amerykańskich dronów na wioskę Danday Darpakhel zginęły co najmniej cztery osoby, w tym dwóch ochroniarzy Mehsuda.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd zaprzecza doniesieniom o atakach Były premier Pakistanu Yousuf Raza Gilani, szef rządu od połowy 2008 r. do czerwca 2012 r., i inni przedstawiciele Pakistanu zaprzeczyli zaangażowaniu Pakistanu w amerykańskie ataki.
Apel do Baracka Obamy: nie wysyłajcie dronów Używanie zdalnie sterowanych samolotów do zabijania domniemanych islamistycznych rebeliantów od dawna wywołuje kontrowersje.
Amnesty karci USA za ataki dronów Dla USA drony stanowią kluczowy element walki z grupami terrorystycznymi, które - jak twierdzą amerykańskie władze - organizują wypady do sąsiedniego Afganistanu.
Tagi: hakimullah mehsud, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, IAR
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz