Notowania

prawo autorskie
09.02.2009 07:17

Artyści alarmują: Rząd chce nam zabrać pieniądze

Ministerstwo Kultury zmienia sposób wypłacania tantiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrey Tsidvintsev/Dreamstime.com)

Pomiędzy twórcami a Ministerstwem Kultury wybuchł ostry konflikt o tantiemy, czyli wynagrodzenia artystów.

Twórcy alarmują, że zmiany w prawie autorskim proponowane przez ministerstwo oznaczają dla nich ogromne straty finansowe.

_ Dziennik _ przypomina, że od trzech lat wysokości tantiem kształtuje rynek. Wcześniej dochody twórców były zależne od tabel wynagrodzeń, na który wpływ mieli przede wszystkim twórcy. Prawo to w 2006 r. zakwestionował Trybunał Konstytucyjny, uznając, że w ustalaniu wynagrodzeń muszą uczestniczyć też ci, którzy tantiemy płacą.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wygasają prawa autorskie twórców, którzy zmarli 70 lat temu ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wygasaja;prawa;autorskie;tworcow;ktorzy;zmarli;70;lat;temu,6,0,411910.html )
* [ Utwory muzyczne będą chronione przez 95 lat? ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/utwory;muzyczne;beda;chronione;przez;95;lat,73,0,363849.html )

Ministerstwo Kultury przywraca w nim sztywne stawki. Ale w ich tworzeniu mają wziąć udział zarówno twórcy, jak i tak zwani wielcy użytkownicy praw, czyli wytwórnie płytowe, operatorzy kablowi czy spółki radiowe i telewizyjne - czytamy w _ Dzienniku _.

Twórcy alarmują, że proponowane przez ministerstwo zmiany oznaczają dla nich ogromne straty finansowe.

Tagi: prawo autorskie, tantiemy, kultura, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz