Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amerykańska baza Guantanamo. Uwolniono pięciu więźniów

0
Podziel się:

Trzech Jemeńczyków i dwóch Tunezyjczyków zostało przewiezionych samolotem wojskowym do Kazachstanu.

Amerykańska baza Guantanamo. Uwolniono pięciu więźniów
(Shane T. McCoy/www.navy.mil)

Trzech Jemeńczyków i dwóch Tunezyjczyków, od ponad dekady więzionych w Guantanamo na Kubie, zostało przewiezionych samolotem wojskowym do Kazachstanu - poinformował Pentagon.

Wszyscy zostali schwytani w Pakistanie i byli więzieni na Guantanamo jako podejrzani o terroryzm i przynależność do Al-Kaidy. Nie zostali jednak oskarżeni.

Amerykańskie władze uznały, że mogą oni zostać uwolnieni, gdyż nie stanowią już zagrożenia dla bezpieczeństwa USA. W tym roku USA uwolniły już z Guantanamo blisko 30 więźniów, najwięcej od 2009 roku, zmniejszając liczbę przetrzymywanych tam osób do 127. Większość z uwolnionych trafiła do państw trzecich.

Podczas kampanii wyborczej sześć lat temu Obama obiecał, że zamknie to krytykowane przez obrońców praw człowieka i państwa europejskie więzienie w ciągu pierwszego roku od objęcia urzędu prezydenta.

Administracja USA tłumaczyła wielokrotnie, że dotychczas mu się to nie udało, bo Kongres zablokował postawienie więźniów przed sądami federalnymi i ich transfer do USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Historyczny zwrot w relacjach Kuba - USA. Moskwa komentuje Zobacz wystąpienie Baracka Obamy: _ Todos somos Americanos _.
Kuba uwolniła Amerykanina. "To zwiastuje..." Gross został aresztowany w 2009 r., gdyż władze w Hawanie uznały rozdawanie przez niego komputerów, telefonów komórkowych i innego sprzętu telekomunikacyjnego za działalność wspierającą kubańską opozycję oraz za szpiegostwo.
USA nieugięte przez 54 lata. Zmienią zdanie? Zaapelowali o to przywódcy krajów członkowskich Wspólnoty Karaibskiej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)