Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera w Norwegii. Parlament i premier byli podsłuchiwani

0
Podziel się

Według wstępnych ustaleń, wykryte urządzenia podsłuchowe nie należą do żadnej z norweskich służb specjalnych ani też norweskiej instytucji państwowej.

Afera w Norwegii. Parlament i premier byli podsłuchiwani
(gee/CC/Flickr)
bEaauBEB

W Norwegi wybuchł skandal związany z podsłuchiwaniem rozmów telefonicznych prowadzonych z budynku Stortingu, czyli Parlamentu. W pobliżu jego siedziby odkryto pomieszczenie, w którym były zainstalowane urządzenia podsłuchowe.

Jak donosi największy dziennik kraju _ Aftenposten _, wydaje się, że zasięgiem tych podsłuchów były objęte również znajdujące się w promieniu kilometra kancelaria premiera, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz główny bank kraju - Bank Norwegii.

Według wstępnych ocen, urządzenia te nie należą do żadnej z norweskich służb specjalnych ani też norweskiej instytucji państwowej. Zgodnie z prawem, z podsłuchów takich może korzystać cywilny norweski kontrwywiad - PST oraz mało znana instytucja o nazwie Narodowy Urząd Bezpieczeństwa - NSM.

bEaauBED

_ Aftenposten _ informuje, że zawiadomione o odkryciu dokonanym prawdopodobnie przez osoby prywatne norweskie służby specjalne i policja rozpoczęły już dochodzenie. Przedstawiciel PST Arne Christian Haugstoyl powiedział, że jest wiele potencjalnych podmiotów mogących uzyskać taki sprzęt - od osób prywatnych po instytucje państwowe. Ministerstwo Sprawiedliwości natomiast odmawia jakichkolwiek komentarzy tej sprawy.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m302625.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szpica-nato-norwegia-wysle-tysiac-zolnierzy,254,0,1673470.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Elitarne jednostki wojska zasilą szpicę NATO Norwescy żołnierze, jak informują media, odbywali od pewnego czasu wspólne ćwiczenia z Niemcami i Holendrami, którzy też wejdą w skład tymczasowej Szpicy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/m319077.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/armia-nato-cwiczy-w-norwegii,97,0,1669217.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Trwają ćwiczenia NATO. Na co się szykują? Ćwiczenia są testem pełnej gotowości operacyjnej Sojuszniczego Dowództwa Lądowego w Izmirze w Turcji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/m38310.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zagrozenie-terrorystyczne-w-norwegii,228,0,1652708.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Podwyższyli poziom zagrożenia terroryzmem Źródłem zagrożenia są grupy powiązane z bojówkami walczącymi w Syrii oraz Iraku.
bEaauBFe
KOMENTARZE
(0)