Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera na wykładzie Zygmunta Baumana. Sąd wydał wyrok

0
Podziel się:

Osoby, które stanęły przed wymiarem sprawiedliwości, są związane ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen oraz Młodzieżą Wszechpolską.

Afera na wykładzie Zygmunta Baumana. Sąd wydał wyrok
(Bartosz Krupa/East News)

Wrocławski sąd uniewinnił 17 protestujących przeciwko udziałowi prof. Zygmunta Baumana w debacie zorganizowanej w październiku 2013 r. w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Byli oni obwinieni o udział w nielegalnym zbiegowisku przed teatrem.

Osoby, które stanęły przed sądem, są związane ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen oraz Młodzieżą Wszechpolską. Stali przed budynkiem teatru w dwóch osobnych grupach, trzymając banery oraz fotografie ofiar represji z lat 50-tych m.in. osób zabitych w więzieniach.

Wrocławska policja obwiniła je o złamanie art. 50 kodeksu wykroczeń, który przewiduje, że _ kto nie opuszcza zbiegowiska publicznego na wezwanie właściwego organu, podlega karze aresztu lub grzywny _.

W piątek Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieścia uniewinnił wszystkich obwinionych, uznając, że nie było to zbiegowisko._ Konstytucja zapewnia obywatelom prawo do wyrażania swoich poglądów także w miejscach publicznych. I oni skorzystali z tego prawa _ - uzasadniała sędzia Anna Statkiewicz.

Sędzia podkreśliła, że ustawa o zgromadzeniach narzuca pewne ograniczenia m.in. konieczność zgłoszenia takiej manifestacji, jeśli przewiduje ona obecność ponad 15 osób. _ Jeśli tych osób jest mniej nie oznacza to od razu, że uczestniczą oni w zbiegowisku _ - powiedziała sędzia.

Taka właśnie była linia obrony obwinionych z obu organizacji. Twierdzili, że nie umawiali się na wspólny _ milczący protest _ i stali jako dwie odrębne grupy. Dowodem na to było m.in. przygotowanie 12 portretów żołnierzy wyklętych zamordowanych we wrocławskim więzieniu.

Zdaniem obwinionych to funkcjonariusze uniemożliwili im rozejście się po wezwaniu do zakończenia manifestacji. Jak zeznawali w trakcie procesu, kordony policji otoczyły ich z dwóch stron, legitymowały i nakazały wejść do więźniarki.

Wyrok nie jest prawomocny.

Debata _ O brunatnej Polsce _ była zorganizowana 18 października 2013 r. w ramach odbywającego się w stolicy Dolnego Śląska Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław. Wzięli w niej udział: socjolog prof. Zygmunt Bauman, filozof prof. Magdalena Środa, publicysta Jacek Żakowski oraz pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

W grudniu 2014 r. wrocławski sąd w innym procesie na kary grzywny od 500 do 2 tys. zł skazał 18 osób obwinionych o zakłócenie wykładu prof. Zygmunta Baumana, który odbył się na Uniwersytecie Wrocławskim w czerwcu 2013 r. Wyrok jest prawomocny.

Czytaj więcej w Money.pl
Trzy lata więzienia dla ginekologa. Za co? Uczestniczącą przy porodzie położną sąd skazał na dwuletnie więzienie.
Nie będzie wyroku w sprawie katastrofy Na ławie oskarżonych zasiada 17 mężczyzn, którym prokuratura zarzuca łamanie przepisów i zasad sztuki górniczej.
Żakowski wygrał proces. Będą przeprosiny? W pozwie dziennikarz domagał się on przeprosin w mediach i 100 tys. zadośćuczynienia. Prezes Frondy mówi o możliwej apelacji.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)