Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ACTA to zagrożenie dla praw człowieka?

0
Podziel się:

O przygotowanie stanowiska w tej sprawie zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich prezydent Bronisław Komorowski.

ACTA to zagrożenie dla praw człowieka?
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Umowa może mieć niekorzystny wpływ na prawa człowieka w Polsce i wymusić zmiany w naszym prawie karnym, administracyjnym i cywilnym.

Profesor Irena Lipowicz (na zdj.) nie ukrywała zadowolenia z faktu, że najprawdopodobniej nie dojdzie do ratyfikacji ACTA w obecnej formie.

- _ Liczne niejasności, stopień ogólności, nieprecyzyjność regulacji sprawia, że w kilku obszarach konkretnych praw człowieka będzie jednak musiało w przyszłości dojść do zmiany prawa, gdyby układ ACTA miał obowiązywać jako wiążące prawo międzynarodowe na terytorium Polski. Zmiany te mogą dotyczyć na przykład prawa karnego, jak również prawa cywilnego i administracyjnego _- oceniła Irena Lipowicz.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH:

O przygotowanie stanowiska w sprawie podpisania umowy ACTA zwrócił się z prośbą do Rzecznika Praw Obywatelskich prezydent Komorowski.

Profesor Lipowicz jeszcze przed podpisaniem ACTA wyrażała zaniepokojenie zawartością tego dokumentu. Mówiła między innymi, że umowa ugruntowuje anachroniczne spojrzenie na zjawiska kulturowe. Jednocześnie prace nad ACTA wykazały nieskuteczność dotychczasowych sposobów konsultacji społecznych nad projektami nowych ustaw.

Rzecznik Praw Obywatelskich powiedziała, że przygotowując swoją opinię, spotkała się z ombudsmanami (rzecznikami) z innych krajów, a także z głównym polskim negocjatorem w sprawie ACTA - wiceministrem kultury Piotrem Żuchowskim.

Czytaj więcej o sprawie ACTA
Szokujące wyniki sondażu. Przyjmą ACTA? Ministerstwo sprawiedliwości zapowiedziało, że decyzja w sprawie umowy będzie podjęta po konsultacjach ze społeczeństwem.
Pomysł reformy internetu - obśmiali ministra Kanadyjski rząd chciał dać policji prawo do uzyskania danych o użytkownikach internetu bez nakazu sądowego.
Tusk zmienił zdanie w sprawie ACTA. Za późno? Zwrot o 180 stopni nie zadowala protestujących przeciw umowie. Zapowiedzieli...
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)